Champions League, 37.4 milionë euro për fituesin

17/09/2014 - 22:34

UEFA ka prezantuar sistemin e shpërndarjes së të ardhurave nga Liga e Kampioneve për klubet pjesëmarrëse. Secili nga klubet do të përfitojë 8.6 milionë euro për pjesëmarrjen në fazën në grupe, ndërsa skuadra fituese e edicionit, do të sigurojë 37.4 milionë euro, të cilave do t’u shtohen të ardhurat nga shitja e të drejtës televizive të finales. Në total, UEFA ka caktuar më shumë se 900 milionë euro si shifrën që do t’u shpërndahet klubeve, me 500 milionë euro si shumë fikse shpërblimesh, ndërsa rreth 410 milionë euro që do të jenë në varësi të të ardhurave nga transmetimi i ndeshjeve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tani që kampionatet janë pezulluar për shkak të Koronavirusit, pritet që të ketë edhe probleme të shumta në anën financiare për shumë eki

Ditën e sotme ka përfunduar karantina për skuadrën e Realit të Madridit, e cila u izolua pas rastit pozitiv me koronavirus të basketbolli

Shkencëtarë të njohur kanë deklaruar me keqardhje se një ndeshje e Champions League muajin e kaluar në Milano, mund të ketë qenë pika e s

Klubi i Barcelonës ka vendosur që të mos presë më lojtarët dhe ka vendosur në mënyrë të njëanshme t’u shpallë luftë atyre duke shkurtuar

Ish-futbollisti i Ajaksit, Abdelhak Nouri, pësoi një dëmtim të frikshëm në një ndeshje miqësore të vitit 2017, ndaj Verder Bremer, ndërko

Mario Balotelli pritet t’i japë fund aventurës së tij te Brescia pas vetëm një sezoni, pasi përveç golave të paktë të shënuar, ka komprom

Policia e Tiranës ka vënë në pranga ish-futbollistin e Kombëtares shqiptare, Klodian Duro.

Sa herë rrëfehet, ka diçka të re për të treguar nga “bëmat” e tij.

Ishte vendi i parë që u godit nga Covid-19, por pas gati tre muajsh nga zyrtarizimi i pidemisë, Kina po I kthehet normalitetit.

Këtë vit parashikohet një verë e nxehtë e mbushur me emocione dhe futboll.