De Biasi mes pesë trajnerëve më të mirë të botës

12/11/2015 - 14:18

12 nëntor 2015 - Shqipëria ishte një prej skuadrave më të mira në fazën eliminatore të Europianit duke patur njëkohësisht dhe një prej trajnerëve më të mirë në nivel kombëtaresh në qarkullim. Britanikja “Telegraph” ka stiluar një listë me 20 trajnerët më të mirë aktualisht në futbollin e ekipeve kombëtare dhe drejtuesi i stolit kuqezi renditet në vendin e pestë sipas të përditshmes angleze madje lë pas dhe trajnerin e Italisë Antonio Conte apo atë të Francës, Dider Deschamp, Martinon e Argjentinës, Wilmots të Belgjikës, Tabarez të Uruguajit apo dhe Klinsmann të SH.B.A.

Renditja e “Telegraph” kryesohet nga Joachim Loew i Gjermanisë, ndërsa i dytë është Sampaio i Kilit, ndërsa De Biasi është pozicionuar i pesti. Në komentin e saj e përditshmja angleze shkruan se Shqipëria është ekipi që të gjithë dëshirojnë të kenë si kundërshtar në Europian, por bëjnë mirë të rishikojnë listën e tyre të dëshirave, pasi mund t’i rezultojë një surprizë e hidhur pasi kuqezinjtë kanë mundur së fundmi Portugalinë dhe Francën, dy superfuqi të futbollit kontinental.

1.Joachim Low – Gjermani

2.Jorge Sampaoli – Kili

3.Lars Lagerbak – Islandë

4.Vincente del Bosque – Spanjë

5.Gianni de Biasi – Shqipëri

6.Michael O’Neill – Irlanda e Veriut

7.Marcel Koller – Austri

8.Jose Pecerman – Kolumbi

9.Antonio Conte – Itali

10.Chris Coleman – Uells

11.Marc Wilmots – belgjikë

12.Roy Hodgson – Angli

13.Rui Aguas – Kape Verde

14.Gerardo Martino – Argjentina

15.Oscar tabarez – Uruguai

16.Didier Deschamps – Francë

17.Anghel Irdanescu – Rumani

18.Vahid Halilodzic – Japoni

19.Martin O’Neill – Republika e Irlandës

20.Jurgen Klinsman – USA

/portali DurresLajm/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Armando Sadiku po pret të zyrtarizohet te FC Bolivar në Bolivi, pas largimit nga Erezumspor në Turqi.

Napoli pësoi një disfatë befasuese në ditën e djeshme të Serisë A, teksa u mposht nga Verona me rezultatin 3-1.

Trajneri i Teutës, Edi Martini, foli pas barazimit në shtëpi ndaj Partizanit.

Është mbyllur pa fitues sfida direkte dhe më e rëndësishme e javës së 16-të të Superligës.

Është koha ajo heq dyshimet dhe në rastin e Gareth Gale, i cili vazhdon të përjetojë një moment të vështirë në karrierën e tij, faji duke

Frank Lampard nga dita e sotme nuk do të jetë më trajner i Chelsea-t.

Italia drejt përjashtimit nga Lojërat Olimpike të Tokyos.

Mesut Özil lë pas 8 vitesh Arsenalin për të nisur një aventurë të re dhe të parën në vendin e tij të origjinës, me Fenerbahçen në Turqi.