Del në shitje “Mercedes-i” që Michael Schumacher debutoi në “Formula 1”

09/06/2021 - 22:36

Michael Schumacher ishte 21 vjeç më 1991, kur nënshkroi me “Mercedes” dhe debutoi në “Fromula 1”, për të zëvendësuar pilotin Bertrand Gachot.

Francezi humbi çmimin e madh të Belgjikës për shkak të një seance gjyqësore, ku dhe u dënua me dy muaj burg për sulmin ndaj një taksisti. Ndërkohë, Schumacher asokohe debutoi me “Mcerdes” dhe doli i shtati në garën e Belgjikës, duke arritur një rezultat historik që në debutim.

Paraqitjet e mira bënë që kontrata e tij me gjigantin e prodhimit gjerman të makinave të zgjatej, e më pas, historia dihet: Schumacher u bë një nga më të mirët në botë në këtë sport. Ai ka dalë 7 herë fitues i “Formula 1”, ndërsa gjatë karrierës ka përfaqësuar një sërë markash makina.

Por “Mercedes”, makina e tij e parë e debutimit, ka dalë tashmë në shitje për 2.21 milionë euro. Blerësi i mundshëm do të jetë vërtetë me fat, pasi do të përfitojë timonin origjinal të “F1” por edhe një kornizë të veçantë, të nënshkruar nga vetë Schumacher.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nuk kanë të sosur telashet për organizatorët e Copa America-s, pasi në fillim të muajit maj iu desh të ndërronin vendin organizator dhe m

Teuta e mbylli me sukses këtë edicion duke fituar titullin kampion, por koha e festës ka përfunduar dhe kanë nisur përgatitjet për Kupat

Pas Spanjës dhe Suedisë, Covid-19 ka goditur edhe kombëtaren ruse.

Manolo Portanova, futbollisti 21-vjeçar i Xhenoas, i cili në të kaluarën ka luajtur dhjetëra ndeshje me fanellën e përfaqësueseve të mosh

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka patur gjithmonë në radhët e saj emra të spikatur në arenën ndërkombëtare, lojtarë të cilët kanë arrit

Gjithçka është e kryer, skuadra e Romës është një hap larg firmës me Granit Xhakën.

Dejvi Bregu i cili zhvilloi një sezon fantastik ku fitoi dhe “Këpucën e Artë” u shpreh se fitimi i titullit me Teutën ishte fryma e grupi

Iran Zhunior Gonçalves është largimi i parë në radhët e kampionëve të Teutës.

Numërimi mbrapsht ka marrë fund: sot është dita e Turqi-Itali dhe fillimit të “Euro 2020”, e shtyrë për një vit në sajë të shpërthimit të

Situata në kombëtaren e Spanjës, pasi u mësuan rastet me COVID të Serxho Busketsit dhe Diego Jorentes është shumë delikate.