Dënim i tmerrshëm për sportistin, përjashtohet për 8 vite

02/12/2020 - 12:55

Tenisti spanjoll, Enrike Lopez Perez është përjashtuar për 8 vite nga garat pasi rezultoi fajtor në përfshirjen e skemës së trukimit të ndeshjeve në vitin 2017.

Njësia e Integritetit të Tenisit konstatoi se 29-vjeçari është përfshirë në 3 raste fiksimi të ndeshjeve dhe për rrjedhojë duhet të vuajë një dënim të rëndë.

“Çështja disiplinore u shqyrtua nga oficeri i anti-korrupsionit Riçard MekKlaren në 5 nëtor. Ai konstatoi se Enrike Lopez Perez ka thyer rregulloat e Programit të Anti-Korrupsionit të Tenisit në 3 raste në vitin 2017, ndërsa dy akuzat e tjera nuk janë provuar”, shkruhet në njoftimin e Njësisë së Integritetit të Tenisit.

Lopez arriti rezultatin më të mirë në vitin 2018 duke u renditur i 154-rti në listën botërore të tenistëve meshkuj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për zyrtarizimin ndoshta duhet të kalojnë edhe disa orë, por tahsmë nuk ka më asnjë dyshim, Marley Aké do të jetë futbollist i Juventusit

Milani pësoi humbjen e dytë radhazi, këtë herë në derbin e Madoninnas, përballë Interit, që e nxori jashtë Kupës së Italisë.

Edi Reja është gati të ulet në pankinën e Napolit deri në fundin e këtij sezoni.

Antonio Conte, në përfundim të derbit me Milanin në Kupëm e Italisë, u shpreh se zikaltrit e merituan fitoren.

Derbi mes Interit dhe Milani ka regjistruar përveç golit të Ibrahimoviçit dhe përplasjen e ashpër verbale mes yllit suedez dhe sulmuesit

Edhe Zhoze Murinjo solidarizohet me ish-lojtarin e tij, Frenk Lampard, për shkarkimin nga stoli i Çelsit pas 18 muajsh dhe si ish-trajner

Blerim Krasniqi ishte autori i golit të vetëm të bluve në barazimin 1-1 që Teuta arriti në shtëpi ndaj Partizanit.

Mes Sergio Ramos dhe Real Madrid duket se kanë lindur problemet e para.

Ashtu si edhe kjo javë që lamë pas, edhe në atë pasardhësen, Kategoria Superiore do të jetë e ndarë në dy ditë.

Ndeshjet e radhës do të jenë vendimtare për të ardhmen e Gennaro Gattusos.