Durrës, dorëzohen stemat e FIFA-s për arbitrimin shqiptar (VIDEO)

10/01/2019 - 15:55

Arbitrat kryesor dhe ata anësorë të kategorisë superiore dhe kategorisë së parë kanë zhvilluar testet teorike dhe testet fizike. Për këtë, në vendin tonë për të asistuar në leksione dhe seminare FIFA ka dërguar një nga lektorët e saj.

Mirëpo, gjatë ditës së djeshme është bërë edhe dhënia e stemës së  FIFA-s për arbitrat shqiptarë dhe këtë vit ka pasur jo pak ndryshime.

Bëhet fjalë për heqjen e stemës për dy nga asistentët me të aktivizuar si: Doda dhe Barushi dhe zvendësimin e tyre pa dhënë asnjë justifikim as Sektori i Arbitrimit dhe as FSHF si organizatore e garës.

Dizenjatori i arbitrave pranë FSHF-së, Sokol Jareci ka deklaruar se të gjithë arbitrat i kaluan me sukses testet dhe ka prezantuar stemat e reja të FIFA-s, por pa shpjeguar arsyen e ndryshimeve të bëra.

"Testet teorike dhe fizike bëhen mbi bazën e rregullave të lojës ku duhet t'u përgjigjen 20 pyetjeve dhe standarti për të kaluar testimin teorik është dhënia e 17 përgjigjeve të sakta. Testet fizike mund të konsiderohen rutinë pasi zhvillohen dy herë në vit; në fillim të sezonit dhe në mes të kamionatit",- tha Jareci.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Juventusi po bën gjithcka për të ndërtuar një skuadër të frikshme sezonin e ardhshëm. Bardhezinjtë po tentojnë të rikthejnë në Torino pas

U fol edhe për një transferim të mundshëm te Kukësi, por karriera e Mërgim Mavrajt do të vazhdojë në Bundesligën e dytë gjermane. 

Real Madridi e ka merituar përcaktimin e “mbretit” në blerje yjesh.

Interi ka prezantuar ditën e sotme fanellën e dytë, teksa ka surprizuar me ngjyrën.

Benitez dhe Newcastle nuk arritën marrëveshje për rinovimin e kontratës, duke bërë që rrugët e tyre të ndahen.

Cristiano Ronaldo ka patur një të ftuar special në bordin e jahtit të tij, aty ku po kalon pushimet verore me familjen e tij.

Kameruni do të përballet ditën e nesërme me Guinea-Bisaun në takimin e vlefshëm për Grupin F të  Kupës së Afrikës.

Luis Suarez është bërë gaz i botës, me një reagim të tij gjatë ndeshjes mes Uruguait dhe Kilit e vlefshme për Kupën e Amerikës.

Mesfushori i Teutës dhe njëkohësisht kapiteni i Kombëtares U-21, Sherif Kallaku, konfirmoi edhe një herë se do të respektojë kontratën me

Teuta ka zhvilluar edhe miqësoren e dytë në tokën bullgare, ku po zhvillon fazën përgatitore në kudër të eliminatoreve europiane, ndërsa