Formula 1, Ecclestone "përjashton" pistën e Hockenheim

16/01/2015 - 15:43

16 janar 2015 -  Gara e Çmimit të Madh të Gjermanisë për vitin 2015 do të zhvillohet në Hockenheim dhe jo në Nurburgring. Këtë e bën të ditur pronari i Formula 1, Bernie Ecclestone, i cili bën me dije se nuk ka arritur të gjejë gjuhën e përbashkët me drejtuesit e kësaj Nurburgring që gjatë viteve të fundit është alternuar me Hockenheim.

"Jemi në kulmin e bisedimeve me zyrtarët e Hockenheim, por e përjashtoj mundësinë që të garojnë në pistën tjetër të Gjermanisë sepse nuk e arritëm marrëveshjen.Aktualisht kemi një kontratë me Hockenheim dhe duhet thjesht që të modifikojmë vitet e saj. Alternimi mes dy pistave nuk do të na limitojë drejt një vendimi përfundimtar për të lënë në lojë vetëm Hockenheim", thekson Ecclestone.

Nëse çdo gjë shkon sipas parashikimeve, gara për Çmimin e Madh të Gjermanisë do të zhvillohet në 19 Korrik të këtij viti. Sezoni i ri i Formula 1 starton në 15 Mars nga Melbourne në Australia dhe përfundon në 29 Nëntor në Abu Dhabi. Nga 20 ndalesa në total vetëm 8 prej tyre janë në Kontinentin e Vjetër. Dalëngadalë, ky sport po spostohet në pjesë të tjera të planetit për shkak të marrëveshjeve dypalëshe që po arrin Ecclestone me drejtuesit e pistave në Azi dhe Amerikë.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

E ardhmja e portierit Gary Maley në Livingston është lënë në mëshirën e tifozëve në rrjete sociale, pasi që klubi e postoi një anketë ku

Ish-lojtari italian, Masimo Brambati, ka hapur polemika të shumta në Itali, teksa në një lidhje live në “Instagram” ditën e djeshme është

Federata Malteze e Futbollit ka organizuar një mbledhje për të vendosur në do të jepet apo jo titulli kampion për edicionin 2019-2020.

Barcelona i ka të qarta idetë për merkaton e kësaj vere. Blaugranat kërkojnë të ndërhynë në ato reparte ku kanë më shumë nevojë.

Ky sezon ka qenë i pafat për Lukas Bilian. Dëmtimet i kanë komplikuar situatën duke e lejuar të luajë vetëm në 7 raste.

Portieri argjentinas, Uilli Kabajero ka zbuluar se mori kërcënime me jetë, pas asaj gafe të bërë në Botërorin e Rusi 2018, kur tentoi të

Teuta është e gjitha e përqendruar te stërvitjet. Data e rifillimit të kampionatit po afron dhe në Durrës duan që të jenë gati.

Në një kohë kur Premier League mbetet në pritje për të mësuar datën zyrtare se kur do të rifilloj kampionati, ekipet po punojnë për sezon

Shtatë herë kampioni i botës në Formula 1, Michael Schumacher pësoi një aksident të rëndë në Alpet Zvicerane në janar të 2014-ës, ndërsa

Erblira Bici është një nga volejbollistet më të njohura shqiptare që luan në Itali.