Futet VAR, anësorët janë urdhëruar nga FIFA të mbajnë flamurin të ulur!

14/06/2018 - 17:12

   Anësorët në Kupën e Botës 2018 kanë marrë urdhër që të mbajnë flamurin e ulur poshtë në episodet e dyfishta të pozicionit jashtë loje, në prije të vendimit të VAR (pamjet filmike), ka deklaruar shefi i gjyqtarëve të FIFA-s, Pierluigi Collina.“Rusi 2018” do të jetë Botërori i parë ku do të futet në përdorim VAR.

“Nëse shikoni ndonjë gjyqtar anësor që nuk e ngre flamurin, nuk është se ai po gabon – tha Collina -, por është sepse po ndjek udhëzimet që i kemi dhënë.”

Më pas, ish-gjyqtari i njohur italian sqaroi: “Ata janë udhëzuar të mbajnë flamurin poshtë në episodet kur pozicioni jashtë loje nuk është i dukshëm. Nëse aksioni do të mbyllet me gol ose 11-metërsh, atëherë VAR do të përcaktojë rregullsinë e tij, sepse nëse gjyqtari nga flamurin atëherë aksioni do të ndërpritet automatikisht, në bazë të rregullores që vendos gjyqtarin mbi VAR. Ata do të presin ndihmën e pamjeve filmike sa herë të ketë dyshime.”VAR u fut për herë të parë në këtë sezon në Serie A, Bundesliga dhe FA Cup.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Trajneri Kristian Panuçi e pranoi që pas kësaj humbjeje jemi jashtë.

Sinjalizimi në ditët e shkuara nga gazeta franceze “L’Equipe” rreth një trukimi të mundshëm të ndeshjes ndërmjet PSG dhe Cervena Zvezda,

Klubi i futbollit të femrave në Brazil, Manikore, ka udhëtuar plot 12 orë për të luajtur në ndeshjen në transfertë në Manaus ndaj Atletik

Kosova u ndal në një barazim në ndeshjen e katërt në Ligën e Kombeve.

Shqipëria do të luajë mbrëmjen e sotme në transfertë me Izraelin ndeshjen e tretë të Grupit A (Liga C) të Ligës së Kombeve.

Momenti pozitiv që po kalon Dorados de Sinaloa në kampionat, mesa duket  e ka bërë Diego Maradona-n shumë euforik.

Lionel Messi mund të largohet nga Barcelona me parametra zero në vitin 2020.

Humbja 3-0 përballë Holandës mbrëmjen e së shtunës ka bërë që Gjermania të regjistrojë dy nga statistikat më të dobëta në historinë e saj

Teuta vazhdon me përgatitjet, duke përfituar dhe nga ndalesa e kampionatit për të rifituar idetë dhe energjitë.

Sulmuesi i Kombëtares Shpresa, Fiorin Durmishaj është duke kaluar një moment mjaft të mirë te klubi i Panionios në kampionatin grek.