Gjimshiti: Elsi do na mungojë, por luajmë shanset tona ndaj Turqisë (VIDEO)

08/10/2019 - 18:05

Në mungesë të Hysajt e Mavrajt, Berat Gjimshiti është mbrojtësi më me eksperiencë në Kombëtaren Shqiptare, ndërsa sot ishte në konferencën për shtyp, ku theksoi se kuqezinjët janë gati për të luajtur shanset e tyre ndaj Turqisë.

Si po shkojnë përgatitjet ndaj Turqisë dhe sa ju prish punë dëmtimi i Hysajt?
I kemi dy ndeshje shumë të vështira, sidomos kundër Turqisë, por besoj se kemi shanse të vërteta. Në ndeshjen e kaluar kemi bërë gabime individuale. Do ta shikojmë si një shans të ri dhe do të japim maksimumin. Më vjen keq për Hysajn që u lëndua para Kombëtares, pasi ishte dhe kapiten kur nuk ishte Mërgimi. Besoj do na mungojë, por do luajmë edhe për Elsin.

Jeni mbrojtësi më me eksperiencë, a ju jep kjo më shumë përgjegjësi?
Kam më shumë se 5 vite që jam këtu dhe kam kaluar eksperienca të mira dhe të këqija. Do të marr përgjegjësi më të mëdha dhe do vazhdojmë të shikojmë përpara.

A ka diferenca mes Shqipërisë që luajti kundër Turqisë në mars dhe asaj aktuale?
U pa dhe në ndeshjen e fundit me Islandës që u ndryshua diçka, pasi luajmë më të sigurt. Ka pasur shumë ndryshime në skuadër dhe jemi mirë me sistemin e ri që luan trajneri Reja. Mund të kemi një shans të vërtetë.

Po kaloni një moment mjaft të bukur në karrierë…
Mund të them që është një moment shumë i bukur. Gjërat që i kemi arritur me Atalantën, dua t’i bëj edhe me Kombëtaren. Vetëbesimin që e kam te Atalanta dua ta transmetoj edhe këtu në ekipin Kombëtar.

Si ju duken lojtarët e afruar rishtazi?
Sigurisht që janë gati. Bare ka luajtur shumë mirë, Seferi gjithashtu. E kanë përvojën për të luajtur dhe do ta kenë shansin për ta treguar veten. Do jetë një shans i vërtetë edhe për ta.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rikthimi i Pep Guardiolës te Barcelona mund të bindë Lionel Messin të rinovojë kontratën me blaugranat dhe të qëndrojë gjatë në Camp Nou.

Kritikat e Benzemasë ndaj shokut të skuadrës Vinicius nuk janë pritur mirë në Brazil.

Teuta është gati për të nisur “luftën” dhe këtë vit e ka ndarë mendjen për të guxuar titullin.

Milani dhe Roma ofruam një mbrëmje emocionuese në përplasjen e fundjavës në Serinë A (3-3), por spektakli i “San Siros” u njollos në njëf

Milani nuk arriti të afronte në skuadër një qëndërmbrojtës në merkaton e verës dhe do të tentojë ta bëjë këtë në merkaton e dimrit në mën

Maurizio Sarri është shumë pranë zgjidhjes së kontratës me Juventusin.

Liga Profesioniste e futbollit e mbledhur në orën 13:00 të kësaj të enjteje, ka vendosur t’i japë fund bojkotit dhe të nisë kampionatin e