Gjyshi” i futbollit, 49 vjeç nënshkruan kontratë edhe për një vit

11/11/2015 - 17:07

11nentor 2015 - Mendohej se më në fund do të varte këpucët “në gozhdë”, por ka ndodhur e kundërta. Sulmuesi japonez, Kazujoshi Miura, ka firmosur një kontratë 1-vjeçare me Jokohama FC, klub i kategorisë së dytë japoneze, duke u kthyer në futbollistin aktiv, më të vjetër në botë në botën e futbollit. Në moshën 49-vjeçare, Miura do të vazhdojë të drejtojë sulmin e Jokohamas, ndërsa i pyetur nga mediat se deri kur mendon të luajë, sulmuesi përgjigjet.

“Jokohama më ka mbështetur dhe ndihem i lumtur për këtë. Më ka emocionuar shumë veprimi ifansat të klubit, pasi kur kanë marrë vesh se do të vijoj karrierën time, janë gëzuar pamasë”. Karriera si profesionist e Miurës ka nisur në vitin 1986, ku sulmuesi është aktivizuar për 2 ndeshje me Santosin. Shumicën e viteve e ka kaluar në Brazil, Kroaci, Australi, ndërsa moshën e “pensionit” ka vendosur ta konsumojë në Japoni, duke u aktivizuar me Jokohamën.

/portali DurresLajm/

 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është koha ajo heq dyshimet dhe në rastin e Gareth Gale, i cili vazhdon të përjetojë një moment të vështirë në karrierën e tij, faji duke

Frank Lampard nga dita e sotme nuk do të jetë më trajner i Chelsea-t.

Italia drejt përjashtimit nga Lojërat Olimpike të Tokyos.

Mesut Özil lë pas 8 vitesh Arsenalin për të nisur një aventurë të re dhe të parën në vendin e tij të origjinës, me Fenerbahçen në Turqi.

Trajneri i Teutës Edi Martini, i shoqëruar nga kapiteni, Renato Arapi kanë dalë sot në konferencën zyrtare për media, një ditë përpara nd

Kukesi ka regjistruar fitoren e dytë radhazi, teksa ka mposhtur me rezultatin 2-1 Bylisin në “Elbasan Arena”, në ndeshjen e vlefshme për 

Presidenti dhe 4 futbollistët e Palmas Fútbol y Regatas, anëtarë në divizionin e katërt të futbollit brazilian, vdiqën këtë të diel në nj

Ministri i Sporteve në Itali, Vincenzo Spadafora është rikthyer të flasë rreth rikthimit të tifozëve në shkallët e stadiumit.