Kroacia për herë të parë në finale të Botërorit

11/07/2018 - 22:43

Në “Luzhniki Stadium” u luajt gjysmëfinalja e dytë e Kupës së Botës “Rusi 2018”.

Kroacia fitoi me rezultatin 2-1 pas kohës shtesë, duke dalë për herë të parë në historinë e saj në një finale Botërori.

Koha e rregullt përfundoi në barazim 1-1 me golat e Tripier për anglezët në minutën e 5-të dhe për kroatët realizoi Perisic në të 68’.

Edhe shtesa e parë mbyllet po me të njëjtin rezultat, teksa do të luhen edhe 15 minutat e dyta për të nxjerrë finalistin e këtij çifti.

Në minutën e 109-të Mario Mandzukic brenda zone me një gjuajtje të saktë kalon Kroacinë në avantazh, 2-1.

Ky ishte goli vendimtar i takimit, që i dha kroatëve finalen e madhe, ku do të kenë përballë Francën.

Për anglezët ky eliminim duket si një dramë, pasi ishin ata që udhëhiqnin në fillim. Anglia do të luajë me Belgjikën për vendin e tretë dhe të katërt.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!:

Lajme nga e njëjta kategori

Një lajm i keq dhe një që mbetet për tu konstatuar në vijim nga kampi i kombëtares kuqezi.

Myrto Uzuni është ftuar sërish në kombëtare dhe beson se Shqipëria do të kthehet e fortë.

Frederik Veseli me shumë gjasa do të luajë si mbrojtës i djathtë në ndeshjen me Skocinë.

Presidenti i Federatës së Futbollit, Armando Duka ka vizituar selinë e re të FSHF-së, ku ka vëzhguar ecurinë e punimeve.

Ronaldo vazhdon të bëjë edhe te Juventusi atë që ka bërë gjithmonë në karrierë, teksa numëron 8 gola në Serisë A dhe 1 në Ligën e Kampion

Teuta është ngjitur në vendin e tretë pas barazimit të marrë në transfertë kundër Kukësit.

Niko Dovana është gati për ndeshjen e radhës të Teutës që do të jetë ajo ndaj Luftëtarit fundjavën e ardhshme.

Arbitri Daniel Sweeney është sulmuar të dielën e kaluar, pasi ka drejtuar ndeshjen Mullingar-Horseleap, në futbollin amator të Republikës

Andi Lila ka folur në konferencën për shtyp para ndeshjes kundër Izraelit, që zhvillohet me datë 17 nëntor në stadiumin “Loro Boriçi” të