Kroacia për herë të parë në finale të Botërorit

11/07/2018 - 22:43

Në “Luzhniki Stadium” u luajt gjysmëfinalja e dytë e Kupës së Botës “Rusi 2018”.

Kroacia fitoi me rezultatin 2-1 pas kohës shtesë, duke dalë për herë të parë në historinë e saj në një finale Botërori.

Koha e rregullt përfundoi në barazim 1-1 me golat e Tripier për anglezët në minutën e 5-të dhe për kroatët realizoi Perisic në të 68’.

Edhe shtesa e parë mbyllet po me të njëjtin rezultat, teksa do të luhen edhe 15 minutat e dyta për të nxjerrë finalistin e këtij çifti.

Në minutën e 109-të Mario Mandzukic brenda zone me një gjuajtje të saktë kalon Kroacinë në avantazh, 2-1.

Ky ishte goli vendimtar i takimit, që i dha kroatëve finalen e madhe, ku do të kenë përballë Francën.

Për anglezët ky eliminim duket si një dramë, pasi ishin ata që udhëhiqnin në fillim. Anglia do të luajë me Belgjikën për vendin e tretë dhe të katërt.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!:

Lajme nga e njëjta kategori

Ivan Perisiç është emri më i nxehtë për momentin në shtëpinë e Interit sa i përket merkatos së daljes.

Fitorja e gjashtë e Teutës në basketboll për meshkuj në Ligën Ballkanike, që sot mposhti 101-83 kosovarët e Bashkimit, ndeshje e luajtur

Bledi Shkëmbi është i kënaqur me ekipin e tij, që pas suksesit në dy fazat e para të kampionatit, po ruan të njëjtin ritëm edhe në ndeshj

Teuta mposhti Laçin me rezultatin 2-0 në miqësoren e zhvilluar në Durrës. Të 2 skuadrat nuk humbën kohë për t’u përgatitur dhe për të qen

Milani “ka rënë në dashuri” me Ksysztof Piatek.

Me sulmuesin polak, Piatek, i cili kërkohet me ngulm nga Milani, drejtuesit e klubit të Genoas janë vënë menjëherë në lëvizje për të gjet

Skuadra e Ballkanit nga IPKO Superliga e Kosovës ka vendosur që fazën përgatitore të janarit ta zhvillojë në një klimë më të përshtatshme

Lajmi i ndarjes së Diego Armando Maradonës, bëri një bujë të madhe në media, teksa së fundmi ka qenë bashkëshortja e argjentinasit, Rocio

Talenti i Kosovës, Edon Zhegrova po bën xhiron e mediave të huaja ditët e fundit.

Ndeshja e zhvilluar në afërsi të qytetit të Sao Paulos në Brazil midis skuadrave U-20 të Agua Santa dhe Atletiko Mineiro, rrezikoi të shn