“Kumbulla si Kielini”, ish-mbrojtësi i Italisë i thur elozhe. Çelsi duel me Interin për shqiptarin

22/05/2020 - 22:02

“Më ngjan me Kielinin e ri”. Kështu është shprehur një ish-mbrojtës i Juventusit. Nuk komenton ndonjë mbrojtës të klasit botëror. Bëhet fjalë për shpjegimin që u bën cilësive që ka parë deri më tani te Marash Kumbulla. Qendërmbrojtësi i Kombëtares shqiptare ka përfunduar në fokusin e shumë klubeve të mëdha europiane.Së fundmi, 20-vjeçari lakohet për një interesim zyrtar të Çelsit. Jo vetëm kaq, por edhe Interi në Itali, një ndër skuadrat e raportuara në avantazh krahas të tjerave, po lëviz për t’i bindur drejtuesit e Veronës për të përfunduar me sukses transferimin e shqiptarit në Milano.

Marash Kumbulla ka përfunduar në listën e dëshirave të Frenk Lampardit. Me synimin që të rikthejë “Blutë e Londrës” aty ‘ ku e meritojnë, në vendet e para të renditjes në Premier Ligë, ish-kapiteni i kësaj skuadre ka në qendër të projektit të tij lojtarë të rinj në moshë dhe me shumë të ardhme.Kësisoj, një 20- vjeçar që ka shkëlqyer në debutimin e tij në Serinë A, duke shënuar edhe një gol, përshtatet më së miri në strategjinë e punës së trajnerit aktual të ekipit londinez. “Express” në Angli bën me dije se Çelsi është interesuar për shërbimet e shqiptarit.

Në rrugë zyrtare, bëhet me dije sipas kësaj medie, se do të mjaftonin 20 milionë euro për kartonin e Kumbullës. Shifër, e cila deri më sot në Itali është raportuar e pamjaftueshme.Elozhet për paraqitjet e Kumbullës nuk kanë munguar. Besimi i trajnerit Juriç ka bërë që shqiptari të jetë duke kaluar një debutim fantastik në Itali ku së bashku me Rrahmanin janë pjesë e një reparti prapavije, mes atyre me më pak gola të pësuar.

Ish-mbrojtësi i Italisë dhe Juventusit, Federiko Balzareti, e përcakton paraqitjen e deritanishme të Kumbullës si në gjurmët e qendërmbrojtësit aktual të Juves dhe Italisë.“Në vitet e fundit, mbrojtësit janë formuar që të jenë të mirë me këmbë për ndërtimin e lojës, por duke pasur probleme në veprimet e mirëfillta mbrojtëse.

Mirëpo, Kumbulla është një mbrojtës, mbrojtës. Gjëja e parë që ai mendon është si të mbrojë portën e tij dhe të mos pësojë gol. Kumbulla më kujton disi një Xhorxho Kielini të ri”, ka deklaruar Balzareti për “Goal.com”.Interi është raportuar si një nga skuadrat italiane më pranë shqiptarit, për vetë takimin që Marota ka pasur me agjentin e tij shumë javë më parë.

Teksa Lacio është futur gjithashtu në garë me të gjithë potencialin dhe njohjet e Igli Tares, së fundmi Interi është vënë në lëvizje edhe për vetë interesimin e Çelsit, që ka shtuar konkurrencën.Në Itali, ndryshe nga vlera prej 20 milionë eurosh që raportohet në Angli se mjaftojnë për Kumbullën, bëjnë me dije se zikaltrit po tentojnë të ofrojnë lojtarë të rinj si shkëmbim për të ulur sadopak vlerën prej 30 milionësh që kërkon Verona.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Paris Saint Germain e ka përqendruar merkaton te lojtarët që luajnë në kampionatin italian dhe pasi arriti të blejë përfundimisht sulmues

Barcelona duket e vendosur për të marrë në “Camp Nou” sulmuesin argjentinas Lautaro Martinez, për t’i plotësuar dëshirën edhe yllit të sk

Klubi i Valencias reagoi pasi trajneri i Atalantës Xhan Piero Gasperini pranoi ditën e djeshme se ka qenë i infektuar me koronavirus.

Teksa Anglia po përgatitet për rifillimin e kampionatit, një ide e re është propozuar për të krijuar atmosferë te publiku, i cili do të n

Futbollisti i Shqipërisë dhe Osijekut Eros Grezda rrezikon të dënohet rëndë për shkak se akuzohet se ka goditur me grusht në kokë sulmues

Stivi Frashëri ka qenë gjatë karrierës së tij portier si në radhët e Tiranës, ashtu edhe të Kukësit.

Ndeshjet e mëdha të Premier Ligës angleze mund të luhen në fushë asnjanëse për të shmangur grumbullimin e turmave dhe jashtë stadiumit.

Inter mbetet në pritje për të kuptuar se çfarë do të ndodhë me Lautaro Martinez, do të mund Barcelona të paguaj klauzolën e tij të largim

Në sezonin e mrekullive të Atalantës me skuadrën bergamaske që shkruajti historinë duke u kualifikuar në çerekfinalet e Champions League,

Telonevela Mauro Icardi që zgjati për më shumë se një vit mbyllet me një fund të lumtur për të gjitha palët.