Kur do të luhen finalet e Champions dhe Europa League? UEFA merr një tjetër vendim

24/03/2020 - 23:04

Në këtë situatë alarmante të krijuar nga pandemia e koronavirusit është e pamundur të bësh plane afatgjatë. Nuk bën përjashtim as UEFA, që ka vendosur të ecë me parimin “shohim pastaj vendosim”.

Vetëm një javë më parë, qeveria europiane e futbollit vendosi që kampionatet dhe kupat duhet të mbylleshin brenda 30 qershorit, por koha dhe përhapja e virusit Covid-19 po punon kundër këtij afati. Asgjë nuk është e sigurtë dhe kjo konfirmohet nga vendimi i fundit i UEFA-s për të shtyrë pa një afat finalet e Champions League për meshkuj e femra si dhe atë të Europa League.

Kjo do të thotë se për momentin nuk mund të paracaktohen data të sakta dhe se gjithçka do të vendoset në një moment të dytë, pra kur të ketë garanci se situata është përmirësuar dhe rreziku është sfumuar. Se kur mund të ndodhë kjo, askush nuk e di, ndërsa qeveria europiane e futbollit po studion edhe një plan tjetër për shtyrjen e afatit për mbylljen e kampionateve.

Ky skenar pritet të skarifikojë numrin e ndeshjeve të Kupave, por siç jemi mësuar në këto kohë, vendimet do të merren në varësi të situatës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndërsa pandemia e koronavirusit po gjunjëzon të gjithë botën, FIFA vrapon për të shpëtuar futbollin.

Ish-presidenti i Marsejës, Pape Diof, u nda nga jeta ditën e djeshme, në moshën 68-vjeçare, pasi u infektua me koronavirus.

Këshilltari i ekipit të Formulës 1 Red Bull, Racing Helmut Marko i propozoi pilotëve të skuadrës austriake për t’u infektuar me koronavir

“Pape ynë ka vdekur”! Ky është titulli i madh i prestigjiozes franceze “L’Equipe”, që i ka dedikuar faqen e parë ish-presidentit

Klubet në Itali janë ndarë në dysh, me disa që kërkojnë anulimin e sezonit aktual dhe nisjen e përgatitjeve për të ardhshmin, dhe të tjer

Mënyra më e mirë për të harruar izolimin është stërvitja.

Një lajm i bujshëm nga Italia që gjen vend në faqet e para të gazetave spanjolle.

Drejtori Sportiv i Lazios, Igli Tare ka dhënë një intervistë për kanalin gjerman “Sport 1”, ku përveç situatës së vështirë që po kalon It

Ndonëse situate me koronavirusin në Europë mbetet shqetësuese dhe në shumë disa shtete është përhapur në masë të gjer, në UEFA nuk kanë n