Lojërat Olimpike mund të anulohen tërësisht

21/05/2020 - 20:30

Çështja e zhvillimit të lojrave Olimpike të Tokios në vitin 2021 po kthehet tashmë në një debat.

Kryeministri i Japonisë ka deklaruar se ato mund të shtyhen sërish nëse nuk normalizohet situata e shkaktuar nga koronavirusi. Në një intervistë për BBC Sport, Presidenti i komitetit të Lojërave Olimpike, Tomas Bach shprehet se lojërat në Tokio do të anulohen përfundimisht nëse vendi nuk është i gatshëm që t’i zhvillojë ato në 2021.

Ai shprehet se vera e ardhshme është dhe mundësia e fundit që Japonia do të ketë për zhvillimin e Lojrave Olimpike. “Në njëfarë mënyre unë e kuptoj pozicionin e Japonisë.

Por nuk mund të punësosh 3 mijë ose 5 mijë persona për organizimin e lojërave” – shprehet ai për BBC Sport. Bach shprehet se riorganizimi i Lojërave Olimpike është një detyrë shumë e madhe dhe kërkon një angazhim të jashtëzakonshëm.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Barazimi me Veronën, rezultati i dytë negativ radhazi për Interin ka zhgënjyer tejmase Antonio Conte i cili në prononcimin për mediat në

Zlatan Ibrahimovic nuk është unik vetëm në fushën e lojës por edhe jashtë saj.

Champions League 2019-2020 mëson rrugëtimin e saj deri në finalen e madhe.

Reims bashkon në të njëjtën skuadër edhe në rang klubesh Valon Berishën me Arbër Zenelin.

Fitorja e Teutës ndaj Skënderbeut ishte një dedikim për Emiliano Vilën, i cili 48 orë përpara kishte humbur personin më të dashur të tij,

Derbi i fundit i sezonit u turbullua nga rezultati pozitiv me Covid-19 i futbollistëve të Partizanit.

Ndeshja e djeshme mes Gjilanit dhe Prishtinës u karakterizua me shumë tension për shkak se ekipi kryeqytetas pretendon se në rezultatin 2

Deri tani janë shpenzuar 650 milion euro, por kjo shifër do të rritet ndjeshëm me projektin e ri të Milanit që I është besuar Ralf Rangni

Ndërkohë që kampionati francez është mbyllur përpara kohe për shkak të një vendimi të qeverisë, Paris Saint Germain ka nisur përgatitjet

Vetëm pak ditë pasi i grabitën shtëpinë dhe reagoi shumë ashpër nëpërmjet një postimi në Instagram, ku ndër të tjera pranoi se po reflekt