Londër 2012: Adriatik Hoxha garon me 3 gusht

09/07/2012 - 00:00

 

Më në fund i jepet fund dilemës, nëse hedhësi durrsak i gjyles Adriatik Hoxha do të jetë apo jo pjesëmarrës në Lojërat Olimpike Londër 2012. Veçanërisht prezenca e tij në Londër ishte lëkundur disi nga përfaqësimi i dobët që bëri në mitingun ndërkombëtar të Helsinkut në fundin e muajit qershor. Trajneri Emin Kosturi lidhur me këtë dukuri shpjegon: “Fiksimi i gjyles në 17 metra nga Adriatiku, ishte thjesht një rastësi që nuk vlen të diskutohet gjatë nga cilido. Ai ka patur një gjendje të rënduar psikologjike, ç’ka ndikoi edhe në garë. Por jam i detyruar të përsëris atë që kam deklaruar disa herë kohët e fundit se Adriatiku në stërvitje e ka hedhur gjylen përtej kufirit të 19 metrave.

Zhurma, për rënie të gjendjes sportive, që filloi të bëhej, nuk shpreh realitetin dhe formën konkrete të sportistit. Më vjen mirë të shpreh optimizmin tim dhe të atletit, që në Lojërat Olimpike Londër 2012, kufiri i gjyles do të jetë mbi rekordin aktual 18.18 m”. Në mbledhjen e fundit të KOKSH-it, shefi i Misionit dhe Ekipit Olimpik Londër 2012, Viron Bezhani, në 12 sportistët pjesëmarrës të delegacionit shqiptar përmendi edhe emrin e kampionit dhe rekordmenit në hedhjen e gjyles, atletit të Teutës, Adriatik Hoxhës. Sipas kalendarit të garave, Adriatik Hoxha është planifikuar të dalë në pedanën e hedhjes me 3 gusht në orën 10.00. Gazeta “Dyrrah” i uron Adriatik Hoxhës suksese dhe mbi të gjitha një rekord të ri kombëtar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Marash Kumbulla është duke bërë një sezon të shkëlqyer me Veronën dhe padyshim që ka rënë në sytë e skuadrave të mëdha.Mbrojtësi i Kombët

Vdekja tragjike e Kobe Brajant dhe vajzës së tij 13-vjeçare, shtangu e pikëlloi botën e sportit.

Ka shënuar vetëm dy gola si profesion ist, e megjithatë kryeveprat po i kthen në zakon.

Më në fund Christian Eriksen ka mbërritur në Milano me një fluturim privat nga Londra në aeroportin e Linates, ndërsa tani po u nënshtroh

"Juventin bastard! Çfarë nuk ke nxjerrë nga goja për ta dhe më pas i ule mbathjet edhe ti".

Teksa dështoi në transferimin e Politanos, Roma nuk ka humbur kohë për të arritur akordin me futbollistin e Barcelonës Karles Perez.

Skema e re që po për dor Kike Setien te skuadra e Barcelonës nuk u pëlqen aspak lojtarëve katalanas.

Portieri i Teutës Stivi Frashëri arriti të mbronte fitoren e skuadrës durrsake duke i mohuar Bylisit arritjen e barazimit.Pas fitores min