Luiza Gega tjetër sukses, e pakapshme në garën e 5 mijë metrave

12/08/2019 - 17:17

Atletja shqiptare Luiza gega regjistroi një tjetër sukses në kampionatin ekipor Europian të Atletikës që po zhvillohet në Shkup. Sportistja kuqezi fitoi garën e 5 mijë metrave madje e bëri këtë duke vendosur dhe rekord kombëtar. 

Luiza Gega ndali kronometrin në kohën 15 minuta, 36 sekonda e 62 të qindtat, mjaftueshëm për të lënë pas rumunen Fisikoviçi dhe serben Jevtiç, duke merituar dhe ovacionet e publikut në stadiumin Filipi i dytë në Shkup.

Gega ka arritur të kapë në këtë turne, normën për Lojërat Oliompike të Tokios që do të zhvillohen verën e ardhshme në Japoni. Sportistja shqiptare do të jetë për herë të dytë si atlete e kualifikuar me normë olimpike, dhe jo me ftesë, një arritje që vlerëson përpjekjet e saj në të gjithë sezonin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Chris Smalling është shumë pranë rikthimit te Roma.

Situata në Armeni nuk është aspak e qetë pas konflikteve të fundit me Azerbaxhanin.

Dy ditë më parë Genoa bëri me dije se pas analizave të bëra për Covid-19, 14 raste mes lojtarëve dhe stafit rezultuan pozitiv.

Talenti norvegjez Jens Peter Hauge është zyrtarisht futbollisti më i ri i Milanit.

Elseid Hysaj do të vazhdojë të jetë pjesë e Napolit pavarësisht zërave të merkatos nga Rusia që e shihnin mbrojtësin pranë firmës me Spar

Transferimi i Dejvi Bregut te Teuta mund të cilësohet pa frikë si goditja më e rëndësishme e merkatos së verës në Superiore.

Spartaku i Moskës raportohet që ka bërë ofertë 7 milionë euro për mbrojtësin e djathtë, shqiptarin Elseid Hysaj.

Patrice Evra ka hedhur akuza të rënda për racizëm ndaj Federatës së Futbollit të Francës, duke pretenduar se gjatë kohës së tij në ekipin