Mbiemri Schumacher rikthehet në Formula 1, Mick nënshkruan me Haas

02/12/2020 - 14:29

Mbiemri Schumecher do të rikthehet në garat e Formulës 1 sezonin e ardhshëm, pasi këtë herë do të jetë Mick Schumacher, djali i legjendarit Michael Schumacher, që do të garojë me makinën Haas.

Zyrtarizimi erdhi mëngjesin e sotëm nga vetë skuadra amerikane, që njoftoi se në sezonin e ardhshëm do të përfaqësohet nga Mick Schumacher, kampion në fuqi i Formulës 2 dhe rusi Mazepin.

Mick Schumacher është pjesë e Ferrari Driving Academy dhe ka spikatur me performancat e tij në pistë, duke bindur zyrtarët e skuadrës amerikane, ndërsa debutimi në makinën Haas është parashikuar që në provat e lira të Abu Dhabi-t, në garën e fundit të këtij sezoni.

Hera e fundit që Michael Schumacher garonte në pistën e Formulës 1 ishte në 2012-ën, ndërsa tani thuajse 9 vite më vonë, do të jeta radha e djalit të tij 22-vjeçar që të provojë të regjistrojë të njëjtat suksese në sportin më të ndjekur të automobilizmit.

"Falënderoj Ferrarin që ka pasur gjithmonë besim në aftësitë e mia dhe më ka mbështetur e krijuar kushtet që të shprehem më së miri në pistë. Kam qenë gjithmonë i bindur që një ditë do të garoj në Formula 1 dhe jam shumë i lumtur që bëj ëndrrën realitet", tha Mick Schumacher.

Edhe drejtuesi i skuadrës Ferrari, Mattia Binotto nuk e fshehu kënaqësinë që tashmë gjermani do të garojë zyrtarisht në Formulën 1 dhe theksoi se te Haas, 22-vjeçari do të ketë mundësinë të rritet gradualisht me shpresën që një ditë të drejtojë “kokëkuqen” italiane.

"Jam shumë i lumtur të njoftoj se Mick Schumacher do të debutojë sezonin e ardhshëm në Formula 1, duke drejtuar një makinë të një skuadre në partneritet të fortë me Ferrarin. Te skuadra amerikane Mick do të ketë mundësinë të rritet pa presion dhe i mbështetur vazhdimisht nga Ferrari Driver Academy."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Juventusi po jeton një prej momenteve më të vësh tira të 10 viteve të fundit, ku ka dominuar totalisht në Itali, ndonëse është ende në ga

Humbja 2-0 ndaj Lestërit në kampionat, e ka komplikuar ndjeshëm situatën te skuadra e Çelsit.

Xhekson Ferreira ka qenë një përforcimi i papritur për Teutën, për vetë mënyrën se si ndodhi.

Sulmuesi i skuadrës spanjolle të Eibarit, Sergi Enrik, ka marrë një goditje të rëndë së fundmi, teksa gjykata e ka dënuar atë me dy vite

Lionel Messi pezullohet dy ndeshje nga Komisioni i Disiplinës për gjestin e të pahijshëm ndaj futbollistit të Athletic Bilbaos, Asier Vil

Në prag sfide ndaj Kastriotit, e cila pritet të zhvillohet nesër në stadiumin e qytetit të Kamzës me fillim nga ora 13:45, në konferencë

Klubi i Teutës bën afrimin e dytë në merkaton e janarit, teksa pas sulmuesit veteran Sebino Plaku, sot është prezantuar zyrtarisht edhe m

Në prag të transfertës me Kastriotin, në konferencën për shtyp të rastit, trajneri i Teutës, Edi Martini, vlerësoi kundërshtarin, duke e