Merkato Teuta, konfirmohen kosovari Emini dhe peqinasi Magani

30/06/2014 - 11:34

Durrës, 30 qershor 2014 - Dy lojtarë të tjerë i bashkohen Teutës, I pari është mesfushori i Llamkos Kosova, Leart Emini. 22-vjecari ka qenë një ndër lojtarët më të rëndësishëm të ekipit të tij. Në të kaluarën Emini ka luajtur edhe për ekipet e Hysit, Trepçës, Prishtinës dhe së fundi u shpall kampion i Kosovës me Llamkosin. Ishte vetë Emini që disa ditë më parë konfirmoi bisedimet me Teutën për mediat kosovare.

Ndërsa afrimi i tij u konfirmua edhe nga klubi durrsak. Emini është kosovari i dytë që i bashkohet Teutës, ku më parë u konfirmua Xhevdet Shabani nga Drita e Gjilanit. Po kështu drejtuesit e Teutës konfirmuan se është arritur marrëveshja edhe me mesfushorin peqinas, Endri Magani. Magani luan në dy pozicione, pasi përveç rolit të mesfushorit ai shpesh aktivizohet edhe si mbrojtës.

Endri është djali i trajnerit të Tiranës, Gugash Magani, i cili ka drejtuar edhe durrsakët. Me transferimin e Endri Maganit dhe Leart Eminit shkon në tetë numri i lojtarëve të rinj të afruar nga klubi këtë sezon. Në ditët në vijim në skuadër mund të afrohen të tjerë lojtarë. Para se grupi të niset për fazën përgatitore jashtë vendit, ekipi i drejtuar nga trajneri Hasan Lika pritet të marrë formë.

Nuk përjashtohet që edhe përgjatë fazës përgatitore me durrsakët të bashkohen lojtarë të tjerë. Pas disa ditësh qëndrimi në Durrës, grupi do të udhëtojë jashtë Shqipërisë për të vijuar fazën intensive stërvitore. Sllovenia, Bullgaria ose Italia janë disa nga mundësitë për zhvillimin e fazës përgatitore, gjë të cilën e ka komunikuar vetë klubi. 

/agjencia e lajmeve "Dyrrah"/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Chris Gunter do t’i kërkojë Gareth Bale borxh avionin privat për të sjellë familjen në Shqipëri, kur do të bëhet futbollisti me

Ndeshjet e javës së 8-të të Kampionatit Kombëtar në Volejboll për meshkuj nuk kanë sjellë asnjë ndryshim në renditje, pasi ekip

Kapiteni i Kombëtares, Mërgim Mavraj, ka kërkuar falje publike të dielën për kartonin e kuq që mori një natë më parë duke lënë shokët e s

Nga një kombëtare e cila na përfaqësonte denjësisht në Europian, në një kombëtare që mundet me rezultatin 4-0… Kuqezinjtë nën d

Festa e Andi Lilës në Europian, pas golit të Sadikut, 2 vjet e gjysmë më pas duket si një kujtim i largët për Shqipërinë e futb

Eros Grezda ishte një nga lojtarët më aktiv në fushën e lojës, në ndeshjen kundër Skocisë, që ekipi ynë kombëtar luajti një ditë më parë

Një lajm “bomb” ka qarkulluar ditën e sotme në mediat spanjolle, dhe më konkretisht është “Don Balon” që bën me dije se lideri

Ditën e djeshme Kombëtarja mori një humbje shokuese dhe turpëruese në të njëjtën kohë përballë Skocisë.

Ditmar Bicaj pret vazhdimësi. Pasi kanë "blinduar" vendin e tretë, duket se te Teuta nuk kanë më në plan që ta lëshojnë.

Erdhi në Shqipëri me 11 mungesa dhe duke e menduar si të pamundur fitoren, shpresoi tek barazimi.