“Merri majmunët tuaj dhe shko në Afrikë” – Evra akuza të rënda ndaj Federatës Franceze

30/09/2020 - 19:45

Patrice Evra ka hedhur akuza të rënda për racizëm ndaj Federatës së Futbollit të Francës, duke pretenduar se gjatë kohës së tij në ekipin kombëtar, lojtarët me ngjyrë janë trajtuar keq.

Ish-mbrojtësi i Manchester Unitedit e përfaqësoi Kombëtaren e Francës nga viti 2004 deri në vitin 2015. “Nuk jam i detyruar t’i përgjigjem Noel Le Graet (presidenti i federatës franceze), jam i detyruar të flasë për Chateau (federatën franceze), ju e dini shumë mirë çfarë ndodh atje, sa letra raciste i pranojmë ne?” tha Evra në një video në Instagram.

“Në një letër thuhej ‘Didi merri majmunët tuaj dhe shko në Afrikë’, sa mesazhe të tilla i pranojmë? E prapëseprapë i fshehim. Unë i kam parë disa prej tyre”, tregoi ai. Sipas Evras, çështja e racizmit nuk është menaxhuar aspak mirë nga drejtuesit e FFF-së.“Ne kemi vende të caktuara për të ngrënë, por sa herë që vinin presidenti apo politikanët, çdo gjë ndryshonte. Isha i ulur në një vend, por papritmas më ulnin në fund të tavolinës, ku natyrisht uleshin Sakho dhe Sagna (dy lojtarë tjerë me ngjyrë).

“Ata i ulnin Hugo Lloris, Laurent Koscielny (dy lojtarë të bardhë) dhe presidentin në mes të tavolinës, por ata e dinin se kështu ishin rregullat e lojës, sepse kur presidenti donte foto me lojtarët duhej patjetër të ishin Lloris dhe Koscielny dhe jo Sakho e Sagna”, nënvizoi ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Cristiano Ronaldo vijon t’i mungojë fushave të futbollit për shkak se vijon të jetë i infektuar me COVID-19.

Pasi njoftoi tërheqjen nga futbolli i luajtur, Daniele De Rossi ka vendosur t’i futet rrugës së trajningut dhe po vijon të studiojë e të

Aventura e Blerim Xhemajlit në Kinë përfundon pa nisur, ose më sakëtsisht pas 8 muajsh të çuar dëm.

Pas vendimit drastik për mbylljen e stadiumeve, për shkak të pandemisë, tifozët holandezë, kishin gjetur një mënyrë tjetër komode për t’i

Futbollisti i Teutës, Fabian Beqja u detyrua t’i nënshtrohej ndërhyrjes kirurgjikale pasi pësoi një dëmtim.

Me Zhoze Murinjon nuk ka rrugë të mesme, ose e dashuron, ose e urren. Kjo vlen edhe për lojtarët që kanë punuar me të.

Teuta meriton notën 10 në këtë merkato në bazë të përforcimeve që ka bërë ekipi blu.

Teuta është gati, e vetmja gjë që pret tashmë është nisja e kampionatit.

Suksesi në transfertë përballë Dinamo Kiev i jep Juves më shumë qetësi përpara sfidës kundër Barcelonës në “Allianz Stadium”.

Mes shumë temave, për të cilat Gerard Piqué foli në intervistën e tij të gjerë me “La Vanguardia”, ishte edhe ajo që ndodhi me Leo Messin