Messi kalon rekordin e Gerd Muller

10/12/2012 - 00:00

 

SPANJE - Lionel Messi konfirmon se është tani për tani lojtari më i mirë në botë. Me fitoren e realizuar në kampionatin spanjoll, ku ekipi i tij, Barcelona mundi 2-1 Real Betis, argjentinasi vendosi 2 rekorde njëherazi.

Veç fitores që i fali skuadrës së tij me dy golat e shënuar, Messi theu rekordin e Gerd Müller me 85 gola të shënuar në vitin 1972 dhe atë të Cesar Rodriguez, me 190 gola me fanelën e Barcelonës. Falë këtyre rekordeve personale “pleshti” u shndërrua dje në golashënuesin më të mirë të skuadrës katalanase në kampionatin spanjoll.  

Lionel Messi është një nga favoritët kryesorë për rrëmbimin e Topit të Artë dhe në rast fitimi ai do të shndërrohet në futbollistin e parë që e merr këtë trofe 4 herë radhazi. 

Deri tani Messi ka shënuar 86 gola nga të cilët 56 në kampionat, 3 në Kupën e Mbretit, 13 në Champions League, 2 në Superkupën e Spanjës dhe 12 me kombëtaren argjentinase.  

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në ndeshjes midis Danimarkës dhe Finlandës, mesfushori Christian Eriksen pësoi infarkt në fushë ç’ka trishtoi fansa të futbollit në mbarë

Italia buzëqesh, buzëqesh edhe arkitekti i këtij ekipi, Roberto Mancini, fitorja e pastër 3-0 kundër Turqisë i jep më shumë besim për pje

Momente të tmerrshme janë shënuar në Danimarkë-Finalndë, pasi Christian Eriksen, numri 10 danez, ka humbur ndjenjat në fushë.

Tani nuk ka më dyshime për të ardhmen e Giggio Donnarummës, e cila do të jetë në kryeqytetin e Francës, Paris.

Nuk kanë të sosur telashet për organizatorët e Copa America-s, pasi në fillim të muajit maj iu desh të ndërronin vendin organizator dhe m

Teuta e mbylli me sukses këtë edicion duke fituar titullin kampion, por koha e festës ka përfunduar dhe kanë nisur përgatitjet për Kupat

Pas Spanjës dhe Suedisë, Covid-19 ka goditur edhe kombëtaren ruse.

Manolo Portanova, futbollisti 21-vjeçar i Xhenoas, i cili në të kaluarën ka luajtur dhjetëra ndeshje me fanellën e përfaqësueseve të mosh

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka patur gjithmonë në radhët e saj emra të spikatur në arenën ndërkombëtare, lojtarë të cilët kanë arrit

Gjithçka është e kryer, skuadra e Romës është një hap larg firmës me Granit Xhakën.