Milani kremton 120-vjetorin e themelimit, fanellë speciale në ndeshjen e radhës

02/12/2019 - 22:18

Në datën 16 dhjetor të viti 1899, në Milano u krijua një klub futbolli që ishte edhe klubi i parë i këtij qyteti dhe Herbert Kilpin, themeloi Milanin. Ngjyrat e përzgjedhura ishin e kuqja si djalli dhe e zeza si frika, simbole këto që edhe sot lidhen me klubin që njeh në arkiva 7 Liga Kampionësh dhe trofe të shumtë në Itali dhe jashtë. Këtë sezon, kuqezinjtë kremtojnë 120 vjetorin e themelimit por paraqitjet e bëra në fushën e blertë dhe pozicioni në klasifikim është shumë larg nga ajo që realisht pritej për kuqezinjtë. Ditën e djeshme, Milani arriti të fitonte me rezultatin 0-1 kundër Parmës ndërkohë që këtë fundjavë luan në transfertë kundër Bolonjës.

Sakaq, “Puma” ka krijuar një tjetër fanellë për Milanin që përkon me 120 vjetorin e themelimit. Ngjyra kuqezi mbetet e pandryshuar në fanellë ndërkohë që logoja dhe shkronjat e sponsorëve janë bërë në ngjyrë gold. Të njëjtën ngjyrë, do të kenë edhe numri në shpinë dhe mbiemri i futbollistëve teksa në shitje janë një numër i limituar fanellash të cilat do të shiten në paketë dhe që nga dita e sotme, ata janë të gatshme për porosi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Debati mbi futbollistin më të mirë në histori, është gjithnjë një temë e cila gjeneron shumë debat.

PSG hipotekoi kualifikimin për në Champions por më shumë se sa një bileta për në fazën me eliminim direkt, ajo që më bëri më shumë përsht

Inter është kthyer prepotent në Serie A këtë sezon por dështuan në mënyrë të pabesueshme në Champions, duke vërtetuar dhe një herë se jan

Trajneri i Teutës, Bledi Shkëmbi, doli ditën e sotme para mediave, për të folur në prag të ndeshjes së nesërme që ekipi i tij luan kundër

Një ngjarje e veçantë ka ndodhur në Kategorinë e Dytë në slloveni, teksa një lojtar është përjashtuar nga ekipi i tij.

Hulio Kruz është një nga ata lojtarë që kanë mbetur në zemrat e tifozëve të Interit.

Teuta e Bledi Shkëmbit do luajë ndeshjen e rradhës në kampionat, përball Kukësit në transfertë.

Teuta është duke u përgatitur për një tjetër ndeshje shumë të rëndësishme, atë me skuadrën e Kukësit.

Durrësi dhe Teuta kaluan një peri udhë të vështirë për disa ditë me radhë, por ndaj Skënderbeut ekipi u rikthye te rezultatet e mira.

Sikur të mos mjaftonin polemikat pas eliminimit në Champions League, në rrjetet sociale orët e fundit ka përfunduar në shenjestër Kristia