Muller vs Messi, krahasimi mes dy legjendave

11/12/2012 - 13:45

 

Gerd Muller, tashmë 67 vjeç, pas 40 vitesh pa se si u thye rekordi i tij i shënuar në vitin 1972. Reagimi i ish-sulmuesit të Bayernit të Mynihut për këtë arritje historike të yllit argjentinas, ishte i shkurtër dhe i sinqertë.

"Messi e meritonte ta thyente rekordin tim", thekson legjenda gjermane. 

Lionel Messi dhe Gerd Muller, përveç golave, kanë të përbashkët edhe diçka tjetër, gjatësinë. Argjentinasi, me ish-sulmuesin gjerman është vetëm 3 centimetra më i gjatë. Për gjithçka tjetër, janë futbollistë krejt të ndryshëm.

Messi vrapon gjatë një ndeshjeje një distancë që Muller e përshkonte thuasje për një sezon, sepse ish-sulmuesi i Bayernit luante si pykë, dhe rrallë herë dilte jashtë zonës së 16 metrave, por aty ai nuk falte, e dërgonte topin në rrjetë me të gjitha mënyrat. 

Pas 40 viteve edhe futbolli ka pësuar ndryshime rrënjësore, është bërë më fizik dhe taktik, por askush nuk mund të thotë me siguri nëse Muller do të reazlionte në ditët e sotme si në vitet 70, ndonëse vetë ai beson se do të kishte shnëuar më shumë. 

"Me mbrojtjen zonale do të kisha shënuar shumë më tepër", pohon ai. Një diskutim që do të mbetet gjithmonë i hapur, përderisa flitet për dy sulmues të dy epokave të ndryshme të futbollit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tani nuk ka më dyshime për të ardhmen e Giggio Donnarummës, e cila do të jetë në kryeqytetin e Francës, Paris.

Nuk kanë të sosur telashet për organizatorët e Copa America-s, pasi në fillim të muajit maj iu desh të ndërronin vendin organizator dhe m

Teuta e mbylli me sukses këtë edicion duke fituar titullin kampion, por koha e festës ka përfunduar dhe kanë nisur përgatitjet për Kupat

Pas Spanjës dhe Suedisë, Covid-19 ka goditur edhe kombëtaren ruse.

Manolo Portanova, futbollisti 21-vjeçar i Xhenoas, i cili në të kaluarën ka luajtur dhjetëra ndeshje me fanellën e përfaqësueseve të mosh

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka patur gjithmonë në radhët e saj emra të spikatur në arenën ndërkombëtare, lojtarë të cilët kanë arrit

Gjithçka është e kryer, skuadra e Romës është një hap larg firmës me Granit Xhakën.

Dejvi Bregu i cili zhvilloi një sezon fantastik ku fitoi dhe “Këpucën e Artë” u shpreh se fitimi i titullit me Teutën ishte fryma e grupi

Iran Zhunior Gonçalves është largimi i parë në radhët e kampionëve të Teutës.

Numërimi mbrapsht ka marrë fund: sot është dita e Turqi-Itali dhe fillimit të “Euro 2020”, e shtyrë për një vit në sajë të shpërthimit të