Nostalgjia e një fotoje

23/07/2012 - 00:00

Spiro Urumi dhe Ilmi Kapllani
<p>Spiro Urumi dhe Ilmi Kapllani</p>

Ndonjëherë fotot flasin më shumë se fjalët, sidomos për persona që janë ndarë nga jeta dhe nuk i kemi më mes nesh. Spiro Urumi dhe Ilmi Kapllani, këto dy figura të njohura të sportit në Durrës, “Dyrrah” i sjell përmes një fotoje të shkrepur pranverën e vitit 1959, në pishinën e qytetit të Korçës

Është në nderin e së përjavshmes “Dyrrah”, që të gërrmojë në traditat e pasura të sportit durrsak dhe të evidentojë protogonistët e saj në vite. Në arkivin e pasur sportiv që disponohet, na tërhoqi vëmëndjen një foto interesante dhe me tone të prekshme nostalgjie. Është e pranverës së vitit 1959. Fotoja është fiksuar në pishinën e qytetit të Korçës ku bëheshin gara notimi dhe vaterpolo. Pasi ka përfunduar me fitore një ndeshje vaterpolo, të dy këta sportistë të shquar të Lokomotivës kanë fiksuar këtë pamje emocionuese. Vitet kanë bërë të tyren dhe sigurisht ata as që mund ta mendonin, se në numrin e “Dyrrah” të 23 korrikut 2012 kjo foto do t’i shërbente autorit të këtyre rradhëve, të ngacmonte faqe të traditës së famshme të Durrësit në sportet e ujit. Po cilët janë këta dy sportistë të shquar? Në të djathtë njeriu i njohur i skenës, artisti i merituar dhe mjeshtri i sportit Spiro Urumi dhe pranë tij mjeshtri i sportit dhe një nga mekanikët më të mirë të URT-së, Ilmi Kapllani. Çfarë fotoje... Çfarë kolosësh të sportit... Spiro Urumi kampion i Teutës në basketboll në vitin 1955, por nga vaterpolistët më të mirë të Lokomotivës. Një njeri që sfidonte të ftohtin dhe acarin e dimrit, vetëm me një xhaketë dhe një këmishë brenda saj, Spiro Urumi tërhiqte vëmëndjen rrugëve të qytetit me fizikun e tij tejet mbresëlënës. Ndërsa Ilmi Kapllanin s’kishte zot nane ta kapte në garën e 100 dhe 200 metra shpinë, ku edhe mbante rekordet kombëtare. Bëhet fjalë në moshën 17 vjeçare, në vitin 1948. Në vitet 1951-1956, Ilmi Kapllani konkuronte në 100 m stil i lirë me shokët e tij të ekipit Koço Afezolli, Ferid Velja dhe Qemal Mara. Dhe përpos këtyre cilësive të tyre, Urumi dhe Kapllani do të përfaqësonin në mënyrën më të mirë qytetin e tyre të shtrenjtë, Durrësin në sportin e vaterpolos. Por që të dy mjeshtrat e sportit nuk jetojnë më, duke mbetur të gjallë në këtë foto të rrallë dhe historike. Me 13 dhjetor 1997, si rezultat i një sëmundje të pashëruar ndahet nga jeta në moshën 69 vjeçare Spiro Urumi. Dhe vetëm 59 ditë më pas, me 10 shkurt 1998 në mënyrë të papritur, si pasojë e një infarkti akut të miakordit nuk do ta kemi më në gjirin tonë edhe Ilmi Kapllanin. Sapo kishte mbushur 67 vite jetë. Le të shërbejë kjo foto e Dyrrahut tonë, si një homazh për këto dy figura pikante të sportit durrsak, për të qenë nxitje për brezat e rinj në mbajtjen gjallë të traditave të sporteve, që aq shumë dhanë Spiro Urumi dhe Ilmi Kapllani.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur kanë kaluar më tepër se 9 muaj që nga data kur qendërmbrojtësi dhe njëherazi kapiteni i Fiorentinës, Davide Astori humbi jetën në hot

Talenti 14-vjeçar i Dinamo Bedgrove, Luka Kampanaro ka humbur jetën si pasojë e një dëmtimi që kishte marrë pas një përplasjeje me kundër

Chelsea ka pezulluar 4 tifozë, duke mos i lejuar ata të ndjekin ndeshjet e “bluve” të Londrës, që po zhvillojnë një hetim mbi pretendimet

Pritjes së Gianni De Biasit, për të marrë drejtimin e një përfaqësueseje duket se po i vjen fundi.

Shqipëria dhe Kosova përballë njëra tjetrës në kualifikueset e Euro 2021.

Gjyqtari Klajdi Kola dhe ndihmësit e tij të shumtë në fushë e kaluan pa ndëshkim përplasjen fizike gjatë lojës mes kapitenit të Teutës, T

Ish-trajneri i Kombëtares, Xhani De Biazi, vazhdon të jetë në qendër të merkatos për sa i përket të ardhmes.

Lajmet të mira për klubet shqiptare në prag të festave të fundvitit.

Pas ditësh të tëra me tentativa, indicie e komente të ndryshme, më në fund është vetë drejtori sportiv i Milanit, Leonardo, ai që sqaron

Vetëm pak muaj në Itali dhe Kristiano Ronaldo duket një italian i vërtetë, sikur ka një jetë që luan te Juventusi, sepse është ambientuar