Nuk paguhet, Capello kërkon largimin nga Rusia

01/11/2014 - 18:40

DURRËS, 1 nëntor 2014-  Paralajmërimi ishte dhënë që në gusht nga ministri rus i Sportit, Vitaly Mutko, i cili kishte deklaruar, “Capello nuk merr pagën që para fillimit të Botërorit”. Më i pasuri i trajnerëve të përfaqësueseve me një pagë prej 8.45 milionë Eurosh në sezon, punon gratis prej 5 muajsh dhe tani po i soset durimi “Jam shumë pranë kufirit, shumë pranë,” ka deklaruar ish trajneri i Milanit, Romës, Juventusit dhe Realit, sic bëjnë të ditur mediat ruse. Në këtë mënyrë Fabio Capello i ka lëshuar një lloj ultimatum Federatës: Nëse nuk shlyhen detyrimet financiare, trajneri italian mund të vendosë që të largohet nga drejtimi i kombëtares. Pagën nuk e merr prej 5 muajsh, para se të niste aventura e dështuar në Brazil, por gjithsesi Capello ka deklaruar se shpreson që të gjendet shpejt një zgjidhje për këtë problem.

Paga e madhe e trajnerit të përfaqësueses është bërë prej kohësh objekt i polemikave dhe diskutimeve të ashpra në rusi. Pas Kupës së Botës, parlamentari i opozitës, Vladimir Zhirinovksi, shkoi deri aty sa e përkufizoi Capellon një hajdut, ndërkohë që një tjetër parlamentar kërkoi që italiani të kthente pas paratë që kishte marrë nga Federata. Capello ka përsëritur se ai nuk punon vetëm për para, por ndërkohë ekipi i drejtuar prej tij, Rusia ka fituar vetëm një nga 7 takimet e fundit që ka zhvilluar dhe madje u kritikua edhe nga ministry i sporteve. Don Fabio tani pret me padurim që t’i japin pagat e prapambetura. Kontrata e tij skadon në 2018, kur Rusia të presë Kupën e saj të parë të Botës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Koronavirusi po ridizenjon futbollin me shumë klube që tashmë janë në krizë financiare.

Zërat për një largim të mundshëm të Manuel Neuer nga Bayern Munich në merkaton e kësaj vere shtohen gjithnjë e më shumë, kjo për faktin s

Ish-futbollisti i Njukastëll, Nolberto Solano është arrestuar nga policia në Peru, duke mos respektuar orarin e vendosur  nga shteti në p

Edi Martini mori drejtimin e Teutës në mes të sezonit, pas shkarkimit të Bledi Shkëmbit.

Në Durrës kanë gjetur një mënyrë origjinale për të mos lënë lojtarët që jetojnë në qytetin bregdetar pa stërvitje.

Tani që kampionatet janë pezulluar për shkak të Koronavirusit, pritet që të ketë edhe probleme të shumta në anën financiare për shumë eki

Ditën e sotme ka përfunduar karantina për skuadrën e Realit të Madridit, e cila u izolua pas rastit pozitiv me koronavirus të basketbolli

Shkencëtarë të njohur kanë deklaruar me keqardhje se një ndeshje e Champions League muajin e kaluar në Milano, mund të ketë qenë pika e s

Klubi i Barcelonës ka vendosur që të mos presë më lojtarët dhe ka vendosur në mënyrë të njëanshme t’u shpallë luftë atyre duke shkurtuar

Ish-futbollisti i Ajaksit, Abdelhak Nouri, pësoi një dëmtim të frikshëm në një ndeshje miqësore të vitit 2017, ndaj Verder Bremer, ndërko