Panuçi: Për të ardhmen pyesni Dukën, gabova me idenë e lojës sulmuese (VIDEO)

19/11/2018 - 18:48

Trajneri i Kombëtares shqiptare, Christian Panuçi, ka folur nga Durrësi në prag të miqësores kundër Uellsit, që mund të jetë e fundit për të në stolin kuqezi. Vetë italiani e largon këtë mundësi, duke refuzuar të komentojë dhe ia lë “topin” presidentit të FSHF-së Armand Duka, ndaj është e qartë që kapet fort pas kontratës, që përfundon vitin e ardhshëm.

Ndërkaq, Panuçi ka komentuar krizën aktuale dhe ka kundërsulmuar, duke kujtuar listën e gjatë të mungesave në çdo ndeshje. Për trajnerin, ideja e një Shqipërie sulmuese ishte e gabuar dhe tani e tutje duhet ndryshim edhe në koncept loje.

E ardhmja, a është kjo ndeshja e fundit në stolin e Shqipërisë për ju?

Kjo pyetje i duhet bërë Dukës, jo mua. Do punoj derisa të më thonë që nuk jam më trajner i Shqipërisë. Do të vazhdoj punën, duke kërkuar ekuilibër dhe ndryshim për mirë. Duhet të mendoj vetëm të zgjidh problemet e skuadrës, këtu ka shumë të vërteta që nuk ka asnjë interes për t’i thënë.

Si mund të dalim nga tuneli?

Siç thashë pas ndeshjes kundër Skocisë, unë jam përgjegjës absolut për këtë moment të vështirë. Kush thotë që kemi një vit e gjysmë që nuk ecim mirë, u kujtoj që e mora Shqipërinë në vendin e katërt dhe dolëm në vendin e tretë. Askujt nuk i intereson që të thotë se prej një viti që mungojnë 6-7 lojtarë në çdo ndeshje. Duke menduar se ne jemi Gjermania, Brazili, bile as Gjermania, se ajo doli e fundit në grup, imgjinoni të shkretin Lëv. Imagjinoni që 10-12 lojtarë që grumbulloj nuk luajnë as në klubin e vet, askujt nuk i ka interesuar kjo gjë. Këtu mendojnë se Shqipëria shkoi në Euro 2016 dhe duhet të kualifikohet çdo vit. Jam i bindur se Shqipëria mund të pretendojë kualifikimin në Europian, por vetëm nëse është e plotë. Duke qenë se unë jam përgjegjësi i vetëm për këtë moment të vështirë, sepse kam kërkuar të fut një ide futbolli këtë vit, sidomos për Nations League, sepse kemi pasur përballë ekipe të të njëjtit nivel, dhe duke qenë se njerëzit mendjemëdhenj nuk ndryshojnë ide, unë nuk e kam problem të pranoj që duhet të ndryshojmë, patjetër. Nuk kam kohë të punoj me skuadrën, t’i jap një kondicion fizik, nuk kam as kohë të bëj futboll të evoluar dhe duhet të bëj diçka ndryshe. Historia thotë një të vërtetë tjetër dhe duke qenë se unë nuk jam budalla, duhet të ndryshoj. Padyshim, sepse nëse vazhdojmë në këtë rrugë, i vë në vështirësi lojtarët.

Çfarë do të ndryshojmë dhe kur?

Nesër ndaj Uellsit do duhet krenari e madhe nga skuadra, dëshirë e madhe për të treguar se jemi persona seriozë. Duke qenë se unë dëgjoj një stadium që më ofendon, me të drejtë, me të drejtë, e vuaj shumë këtë gjë, sepse jam person serioz dhe mundohem të punoj me seriozitet. Duhet ta them se kam gabuar këtë vit në idenë e futbollit që doja të fusja. Për pasojë, ndryshojmë, nisim një rrugë tjetër, duke shpresuar që të jetë e duhura.

Pozicioni juaj, a është i rrezikuar?

Është normale, sepse nuk po fitojmë. Deri në ndeshjen e Norvegjisë ekzistonte një ide loje që e patë edhe ju, por që tashmë nuk mban më, nuk mund të aplikohet me lojtarët, sepse nuk i stërvit çdo ditë. Po të punonim bashkë çdo ditë, do ishte ndryshe, ndaj duhet t’i prek sa më pak të jetë e mundur, edhe pse pas Nations League shumë ekipe të mëdha kanë rënë nga liga e vet dhe nuk kam dëgjuar që të flitet për largim trajneri. Ndërrimi i trajnerit është i fundit nga problemet e mia.

Mos doni të thoni që ka mbaruar koha e provave?

Jo, Nations League ishte një kompeticion, tani nisin kualifikueset e Europianit, nuk ka kohë për prova.

A mendoni se gabuat dhe a do keni kohë që të punoni si dëshironi?

Nëse më jepet koha, koha ekziston. Në të kundërt, merrni në telefon presidentin.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Trajneri i Teutës, Blendi Shkëmbi shprehet optimist në prag të ndeshjes kundër skuadrës së Luftëtarit, e cila do të zhvillohet në fushën

Në Nion të Zvicrës u hodh shorti që përcaktoi edhe përballjet në fazën e 1/8 në Ligën e Europës.

Kur janë luajtur 22 javë kampionat, dënimet në fushë nga arbitrat dhe nga Komisioni i Disiplinës kanë qenë të shumta.

Duhen të paktën edhe 7 javë për ta parë sërish “yllin” brazilian, Neymar, në fushën e blertë.

Mauro Ikardi është tashmë një çështje shumë serioze te Interi. Sulmuesit i është hequr shiriti i kapitenit për t’i kaluar Handanoviçit.

Fabio Capello reagoi ashpër ndaj mbrojtësit të Juventusit, Leonardo Bonucci, që bëri një veprim të turpshëm simulues në momentin e shënim

Atletico Madridi zhvilloi një ndeshje të madhe ndaj Juventusit në Champions, por në fund të sfidës la një shije të keqe mënyra e festimit

Edmond Hasanbelliu mendon se Teuta është si çiklistët dhe jo një nëndetëse siç e quajti Safet Gjici.