Presidenti i Federatës së Automibilizmit Zhan Todt viziton Shqipërinë

07/11/2019 - 16:06

Mjafton të për mendësh emrin e tij dhe është normale që për apasionantët e Formulës 1 dhe të automobilizmit në përgjithësi, Zhan Todt është një figurë e katër rrotave.

Edhe pse tashmë prej 10 vitesh ai ka vendosur që të qëndrojë larg bokseve të pistës, ku të gjithë e kujtojnë gjatë për rolin e drejtorit ekzekutiv dhe administratorit të përgjithshëm të skuderisë Ferrari, në periudhën e artë të "Kokëkuqes" dhe titujve të Mikael Shumakerit, tashmë Zhan Todt qëndron në krye të FIA-s (Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit) që prej 23 tetorit 2009 dhe vazhdon të punojë për përparimin e sporteve me katër rrota.

Gjithsesi, lajmi i mirë dhe ndoshta mjaft special është se francezi Zhan Todt do të vizitojë shumë shpejt Shqipërinë. Saktësisht, numri një i automobilizmit botëror do të qëndrojë tri ditë në Tiranë, mes datave 12 dhe 14 dhjetor, si rrjedhojë e organizimit dhe ndarjes së çmimeve që lidhen me asamblenë vjetore të "Central Europian Sporting Zone" (CESZ).

Ceremonia në fjalë e CESZ-së, e cila përfshin 15 federata të vendeve të Europës qendrore, organizohet nga "Automobil Club Albania", gjatë të cilës federatat në fjalë do të diskutojnë mes tyre mbi programet dhe organizimet e mundshme të sezonit të ardhshëm, përmirësimet e turneve, shkëmbim eksperiencash, por në të njëjtën kohë, Zhan Todt do të ketë edhe nderin që të ndajë disa çmime që lidhen me disiplina të ndryshme, si për garat rrelli, drifting etj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas stërvitjes së ditës së djeshme, stafi mjekësor i klubit të Napolit ka komunikuar mungesën e sigurt të sulmuesit polak, Arkadiuz Milik

Si të mos mjaftonin rezultatet negative, Ferrari përfshihet tani në valën e një skandali mashtrimi që nëse do të faktohet si i tillë, do

Emërimi i Jose Mourinhos në krye të Tottenhamit ka bërë kurioz opinionin sportiv për pagën që do të përfitojë trajneri luzitan te londine

“Air Albania” u inaugurua zyrtarisht pak ditë më parë në ndeshjen e fundit kualifikuese mes Shqipërisë dhe Francës, teksa shfaqi probleme

Zlatan Ibrahimoviç është një nga emrat më të diskutuar kohët e fundit, për shkak se ka vendosur të largohet nga Los Anxheles Galaksi dhe

Edi Reja është shumë afër rinovimit të kontratës me Federatën Shqiptare, dhe firma përfundimtare është vetëm çështje kohe.

Teuta, në provën e vazhdimësisë dhe natyrisht atë për të bërë të madhen edhe përballë Vllaznisë.Skuadra durrsake deri më tani qëndron e p

Ish-ministri italian Mateo Salvini, njihet si një tifoz i zjarrtë i Milanit, i cili shpesh herë flet edhe për situatën e kuqezinjve.

Aventura e Cristiano Ronaldos te Juventus mund të përfundojë shumë shpejt.

Diego Armando Maradona largohet zyrtarisht nga stoli i Gimnasia La Plata.