Propozoi trukimin e ndeshjes me Whatsapp, përjashtohet përjetë arbitri i Botërorit!

Postuar: 16/05/2018 - 17:15

Federata Saudite e Futbollit ka njoftuar sot se ka përjashtuar përjetë arbitrin Fahd al Mirdasi, i përzgjedhur nga FIFA për të arbitruar në Kupën e Botës këtë verë, për shkak se ka kërkuar ryshfet për të ndihmuar një ekip saudit. Komisioni i Disiplinës në Federatën Saudite ka informuar FIFA-n në lidhje me çështjen, duke kërkuar që pezullimi i arbitrit të hyjë në fuqi menjëherë edhe në arenën ndërkombëtare.

Gjatë marrjes në pyetje nga Komisioni i Disiplinës, Al Mirdasi ka pranuar se ka kërkuar para nga drejtuesit e Al Itihadit, të cilëve u kishte ofruar ndihmë për të fituar finalen e Kupës së Mbretit. Denoncimi erdhi nga presidenti  i klubit, Hamad al Saunija, i cili para finales zbuloi edhe mesazhet në Whatsapp, ku arbitri i bënte ofertën. Federata Saudite e ndërroi arbitrin para finales që u lus jt të shtunën e shkuar, ku Itihadi fitoi 3-1 ndaj Al Faisalit.

Al Mirdasi ka arbitruar në nivel ndërkombëtar që prej vitit 2011, duke përfshirë Kupën e Konfederatave vjet në Rusi, apo Lojërat Olimpike në Rio 2016.Duhet kujtuar që në Arabinë Saudite, vend shumë i pasur, ligjet janë shumë të ashpra dhe shkelje të tilla nuk tolerohen, ndaj Al Mirdasi rrezikon shumë. Imagjinoni tani ç’mund të bëjnë arbitrat në vende më pak të zhvilluara e e të pasura si Shqipëria?

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Projektorët e “San San Siros” ndriçuan kryeveprën e fundit të Andrea Pirlos.

Aventura e Interit mes më të mëdhenjve dhe më të mirëve të Europës nuk do të jetë e lehtë.

Do të jetë Unai Emeri pasuesi i Arsen Vengerit në stolin e Asenalit.

Tek Teuta, përveç mbijetesës që e siguruan në javën e parafundit të Superiores, duket se gëzojnë edhe për një tjetër çmim, simbolik, por

Tjetër "perlë" e Zlatan Ibrahimovicit në MLS në radhët e Los Angeles Galaxy, por këtë radhë jo për t’u vlerësuar.

Pas suksesit me Lushnjën, Teuta zyrtarisht do të jetë pjesë e Kategorisë Superiore për edicionin e ardhshëm.

   Reali i Madridit shpërdoroi një avantazh të dyfishtë ndaj Vijarealit të shtunën në mbrëmje dhe kjo ishte shenja e fundit një sezoni të

   Real Madrid është i gatshëm të përfshijë Gareth Bale dhe Toni Kroos në një marrëveshje rekord, për të sjellë Neymarin në kryeqytetin s