Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Qeveria japoneze hedh poshtë lajmin e "The Times" për anulimin e Olimpiadës

22/01/2021 - 17:18

Qeveria Japoneze ka mohuar lajmet e shpërndara në orët e fundit në lidhje me një vendim të marrë nga ekzekutivi nipon për të anuluar Lojërat Olimpike të Tokios këtë verë për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe mundësinë për organizimin e Lojërave në vitin 2032.

Gazeta britanike “The Times”, e cila citon një zyrtar të qeverisë japoneze, shkroi për një marrëveshje të nënkuptuar mbi pamundësinë e organizimit të Lojërave Olimpike këtë verë, duke shpjeguar se qëllimi tani është “të përpiqesh të shpëtosh fytyrën”.

"Ne dëshirojmë të hedhim poshtë çdo hamendje të rindërtuar në artikull," – tha nënkryetari i kabinetit japonez, Manabu Sakai në një konferencë, duke shtuar se në dritën e asaj që po ndodh globalisht për shkak të pandemisë, qeveria do të duhet të marrë një vendim së shpejti. – "Deri atëherë ne mbetemi të vendosur për të bërë atë që është në fuqinë tonë dhe për të ecur përpara me organizimin e Lojërave," – vazhdoi Sakai.

Të njëjtën ditë, gjatë seancës parlamentare, kryeministri Yoshihide Suga tha se qeveria po konsideron masa të veçanta anti-COVID, për të pritur Olimpiadën me një nivel të besueshëm sigurie.

Dje, në një intervistë me agjencinë Kyodo, presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, siguroi se Lojërat do të mbahen dhe aktualisht nuk ka asnjë plan B, por duke mos përjashtuar mundësinë e uljes së numrit të spektatorëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

UEFA po punon me komisionet e saj mjekësore, për të siguruar një Europian sa më të qetë dhe për të mos pasur të infektuar gjatë muajit ku

Reali i Madridit triumfoi në “El Clasico” ditën e djeshme, teksa mposhti me rezultatin 2-1 Barcelonën, në një sfidë me të vërtetë spektak

Teuta ka kaluar atë që në kampin durrsak e kanë cilësuar si finalen e  parë të 10 të tillave, me një fitore bindëse 2-0 në Fier ndaj Apol

Lorenco Vila gjeti përsëri rrugën e rrjetës me Teutën, teksa shënoi golin e avantazhit ndaj Apolonisë. Vila u shpreh:

Gardiani italian pritet të vazhdojë të ardhmen e tij në stadiumin “Allianz”.Gjiganti italian Juventus thuhet se është i gatshëm që t’i of

Milan thyen Parma 1-3 në transfertë një ndeshje e lehtë në letër, por që u ndërlikua jo pak pas daljes me karton të kuq të Ibrës.

Edi Martinin sigurisht që e kënaq së tepërmi suksesi me Apoloninë, për faktin i jep kryesimin Teutës, me trajnerin shkodran që shmang kom

Teuta fitoi në transfertë ndaj Apolonisë dhe shkëputet në krye të klasifikimit të Kategorisë Superiore, me 2 pikë më shumë se Vllaznia nd

Emocionet e shënimit të një goli janë gjithmonë të shumta dhe tepër të veçanta.

Plot 8 qytete pritëse të Kampionatit Europian kanë dhënë miratimin zyrtar për të lejuar praninë e pjesshme të tifozëve në stadiume, gjatë