Racizëm jo vetëm në Angli dhe Itali, por edhe në La Liga. Sulmuesi i Bilbaos i përgjigjet koreve

26/01/2020 - 15:38

Racizmi në shkallët e stadiumit është duke u kthyer gjithnjë e më shumë në problem. Edhe pse politikat për t’i ndëshkuar personat që lëshojnë kore të tilla është i ashpër, sërish zbatimi i saj ka shumë mungesa. Ndaj në këtë sezon, më shumë se kurrë janë shfaqur kore raciste në Serinë A në Itali, ashtu si edhe në Premier League-n angleze.

Dukej, sikur Spanja ishte larg kësaj sëmundje, por menduan tifozët e Espanjol në ndeshjen e djeshme ndaj Atletik Bilbaos për të vënë në funksion fenomenin e shëmtuar. Në momentin kur sulmuesi i ekipit bask Injaki Uilliams po dilte nga fusha si pasojë e zëvendësimit,kaloi poshtë tribunës së tifozerisë katalanase të cilët shfrenuan gjuhën dhe nisën ofendimet.

Megjithatë, 25-vjeçari nuk ia përtoi tifozëve dhe iu kundërpërgjigj duke acaruar më shumë situatën në tribuna. Pas, ndeshjes ekipi i Espanjol reagoi duke theksuar se po investigon për të identifikuar ata që ishin pjesë e koreve. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ekip futbolli i tërë ka përfunduar në karantinë, pasi një prej personave që kanë rezultuar të infektuar me “coronavirus” së fundmi në

Futbolli amator në rajonin e Lombardisë në Itali do të ndërpresë aktivitetin, të paktën deri në një urdhër të dytë.

Tirana mori një fitore të çmendur ditën e djeshme, teksa mposhti 2-1 Kukësin me përmbysje në minutat e fundit.

Që këto nuk janë kohë të qeta për Paris SG, kjo dihej. Por situata nuk pritet të ndryshojë, përkundrazi është përkeqësuar.

Nuk u mbyll pa pasoja supersfida e javës së 23-të të Kategorisë Superiore.

Mançester Junajtid nuk shkoi më shumë se një barazim 1-1 në transfertën belge ndaj Klyb Bryzh.

Liverpuli është skuadra më e mirë e këtij sezoni dhe këtë fakt nuk e mohon askush, madje as fansat e një klubi si Mançester Junajtid, që

Ndërkohë që shumica e futbollistëve po kërkojnë të largohen nga Azia për shkak të frikës nga përhapja me shpejtësi e Coronavirusit, tërës

"Air Albania" nominohet për një çmim vërtetë special.

Edhe pse bëri një nisje të mirë të sezonit me Juventusin, tashmë Higuain vuan balotazhin me Dibalën, i cili duket se është në një formë t