Shifrat e çmendura të De Ligt te Juve

14/07/2019 - 20:21

Tifozët e Juventusit nuk duhet të presin gjatë për të festuar atë që konsiderohet si transferimi më i bujshëm i viteve të fundit pas blerjes së Cristiano Ronaldo. Në fakt është vetëm çështje orësh, që “Zonja e Vjetër” të zyrtarizojë Mathijs De Ligt. Pas tratativave të gjata dhe të vështira palët kanë arritur marrëveshjen, me Ajax Amsterdam që është dorëzuar dhe ka vendosur të lerë të lirë kapitenin e tij për 75 milion euro.

Ndërkohë, prestigjozja italiane “La Gazzetta Dello Sport” ka zbuluar edhe detajet e tjera financiare të këtij transferimi të denjë për një kampion të madh. Kështu, sipas të përditëshmes përtej Adriatikut, mbrojtësi holandez do të firmosë një kontratë 5-vjeçare, nga e cila do të fitojë 12 milion euro në sezon. Po ashtu, Juventus ka vendosur një klauzolë 150 milion euro për prishje të njëanëshme të kontratës.

Për të vazhduar më pas me të tjera detaje të këtij transferimi të bujshëm në merkaton e verës, De Ligt do të mbajë numrin 4 në aventurën e tij me gjigandët e futbollit italian. Për të arritur te kapiteni i Ajax dhe kombëtares së Holandës, Juventus mundi rivalitetin e madh të Barcelonës dhe me një lëvizje “mjeshtërore” të dirigjuar nga menaxheri i futbollistit, Mino Raiola arriti të prishë marrëveshjen paraprake me klubin katalunjas.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sfida ndërmjet Sivassporit dhe Besiktasit në Superligën turke të futbollit dhuroi një ngjarje mjaft të rëndë.

Monaco është klubi më i ri që ka shprehur interesim të madh për sulmuesin e Interit Mauro Icardi, të cilit i ka ofruar pagë shumë të majm

Duhej të ishte festë pas fitores së Superkupës, por nuk ka qenë e tillë rruga për në kthim e disa tifozëve të Partizanit.

Amadu Latif e mbylli aventurën me Teutën, sezonin që lamë pas, dhe tashmë ka zgjedhur që të largohet nga Shqipëria, dhe të vijojë karrier

Olimpia-Motagua është një nga derbit më të zjarrtë në Honduras, dhe i tillë ishte edhe këtë herë.

Lukaku vazhdon të punojë shumë, për ta nisur sa më mirë sezonin në Serie A.Përmes një postimi në rrjetet sociale, Romelu Lukaku i ka dërg

Mançester Siti dështoi të sigurojë fitoren e dytë në Premier Ligë, teksa nuk shkoi më shumë se barazimi 2-2, në ndeshjen kundër Totenhemi

Kanë mjaftuar pak ndeshje që situata te skuadra e Bajern Mynih të kthehet përsëri e tensionuar.

Teuta është mundur në miqësoren e parë zhvilluar në Durrës pas kthimit nga faza përgatitore në Korçë.

Sportisti i mirënjohur i UFC, Connor McGregor është gjobitur pasi ai sulmoi një burrë në klubin ku kishte shkuar.