Shqiptarët protestojnë në shtëpinë e UEFA-s

02/11/2014 - 17:38

DURRËS, 2 nëntor 2014-  Me qindra tifozë shqiptare, rreth 500 tifoze që jetojnë në vende të ndryshme të Europës u mblodhën para Selisë së UEFA-s, në Nion të Zvicrës për të protestuar për vendimin e paprecedent të dhënë nga  Komisioni i Disiplinës pranë qeverisë europiane të futbollit, që I dha fitoren në tavolinë Serbisë. Mbështetës të shumtë të kombëtares, të veshur me ngjyrat kuqezi dhe duke valëvitur flamurin shquptar iu përgjigjen njëzëri ftesës për të mbrojtur në mënyrë paqësore dinjitetin e një kombi, që më shumë se nga sjellja raciste e palës serbe, u nëncmua nga vendimi që mori komisioni i disiplinës të këtij institucioni. Kjo nismë e tifozëve kuqezi kërkon të sensibilizojë opinionin ndërkombëtar për një vendim të padrejtë të dhënë nga UEFA, që mbylli sytë dhe veshët para dhunës dhe diskriminimit të palës serbe, në një sfidë që tjekaloi kufinjtë e një ndeshjeje futbolli. Në pritje të gjykimit të cështjes në Apelin e Uefa-s e eventualisht në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv ishte me rëndësi madhore sensibilizimi i opinionit në lidhje më të vërtetën, e po ashtu që zëri Shqiptar të dëgjohet edhe nga vetë Uefa, që të paktën në këto institucione vendimi të merret në bazë të provave, i pandikuar nga ndëryrjet me karakter politik, që vetëm e prishin imazhin e qeverisë së futbollit europian.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Koronavirusi po ridizenjon futbollin me shumë klube që tashmë janë në krizë financiare.

Zërat për një largim të mundshëm të Manuel Neuer nga Bayern Munich në merkaton e kësaj vere shtohen gjithnjë e më shumë, kjo për faktin s

Ish-futbollisti i Njukastëll, Nolberto Solano është arrestuar nga policia në Peru, duke mos respektuar orarin e vendosur  nga shteti në p

Edi Martini mori drejtimin e Teutës në mes të sezonit, pas shkarkimit të Bledi Shkëmbit.

Në Durrës kanë gjetur një mënyrë origjinale për të mos lënë lojtarët që jetojnë në qytetin bregdetar pa stërvitje.

Tani që kampionatet janë pezulluar për shkak të Koronavirusit, pritet që të ketë edhe probleme të shumta në anën financiare për shumë eki

Ditën e sotme ka përfunduar karantina për skuadrën e Realit të Madridit, e cila u izolua pas rastit pozitiv me koronavirus të basketbolli

Shkencëtarë të njohur kanë deklaruar me keqardhje se një ndeshje e Champions League muajin e kaluar në Milano, mund të ketë qenë pika e s

Klubi i Barcelonës ka vendosur që të mos presë më lojtarët dhe ka vendosur në mënyrë të njëanshme t’u shpallë luftë atyre duke shkurtuar

Ish-futbollisti i Ajaksit, Abdelhak Nouri, pësoi një dëmtim të frikshëm në një ndeshje miqësore të vitit 2017, ndaj Verder Bremer, ndërko