Skandali i radhës, Spanja nuk lejon flamurin e Kosovës në Botërorin e Karatesë

08/11/2018 - 18:21

Sportistëve nga Kosova u është ndaluar të garojnë nën flamurin e Kosovës në Botërorin e Karatesë që do të zhvillohet në Spanjë, me urdhër të Qeverisë Spanjolle, zbulon ” insidethegames.biz”.

Qeveria Spanjolle ka vendosur që Kosova do të lejohet të marrë pjesë vetëm në rast se delegacioni nga Kosova do të marrë pjesë nën banerin e Federatës Botërore të Karatesë (WKF).Një kompromis është arritur mes Qeverisë dhe Federatës Botërore të Karatesë, që atletët kosovarë të garojnë, por ata do të duhet të veshin uniforma ku do të jenë të stampuara inicialet “WKF”.

Po ashtu, ata do të marrin pjesë në paradën hapëse të kampionatit pa pasur mundësi të valëvitin flamurin e vet.Vendimi skandaloz nuk është befasi, sepse Spanja nuk e njeh Kosovën si shtet të pavarur.Është incidenti i radhës që përfshin skuadrën e karatesë së Kosovës, që u ndalua dy herë që të hynte në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Europian që u zhvillua në maj në Novi Sad.

Edhe në Lojërat Mesdhetare në Tarragona këtë vit Qeveria Spanjolle e ndaloi Kosovën të dilte me flamurin e saj në Ceremoninë Hapëse.Federata Botërore e Karatesë ka pasur diskutime të gjata për të evituar një situatë të ngjashme, por ka qenë e pamundur, edhe pse IOC, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, i ka kërkuar Spanjës të lërë mënjanë politikën, ndërkohë që ka udhëzuar federatat sportive që të mos organizojnë më asnjë event në Serbi e Kosovë, për shkak të tensionit mes tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania Suning, njëkohësisht pronarët e Interit po punojnë fort për të sjellë një biznesmen tepër serioz dhe të fortë për të marrë aksio

Armando Sadiku kthehet te Lugano në Superligën e Zvicrës, ekip ku luajti për herë të fundit në elitën e futbollit helvet para se të niste

Mick Schumacher, djali i 7 herë kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, është gati t’i bashkohet skuadrës italiane të Ferrar

Milani ishte në ndjekje të bomberit të Genoas Kriztozof Piatek por së fundmi gjerat morën tjetër rrjedhë.

Mbrojtësi i Teutës, Ditmar Bicaj ka folur për fazën përgatitore, ndeshjet miqësore, objektivat e skuadrës si dhe çështjen titull.

Një episod i rëndë ku u përfshi piloti rus Andrey Karginov ndodhi në gjatë një gare në Dakar 2019.

Për Sami Khediran sezoni aktual pritet të jetë i fundit me Juventusin.

Mesut Ozil dhe Arsenali janë gjithnjë e më të ndarë.

Reali i Madridit mposhti mbrëmjen e djeshme Betisin me rezultatin 1-2 në një sfidë ku nuk mungoi tensioni.

Këmbëngulja e Mauricio Sarrit ka detyruar drejtuesit e Çelsit të planifikojnë një ofertë konkrete për Gonzalo Higuainin.