Stoli i Bajernit, pas Zidanit del në skenë edhe emri i ish-kapitenit

19/11/2018 - 19:20

Zinedin Zidane, Jurgen Klop dhe Arsen Venger kanë qenë me kohë në listën e trajnerëve që mund të zëvendësojnë Niko Kovaçin në krye të pankinës bavareze. Por, Mark Van Bomelin shumë pak e kanë lexuar në shkrimet e shumta në mediat gjermane. Ai punon momentalisht si trajner në skuadrën holandeze të PSV-së dhe ka qenë shumë i suksesshëm.Në 21 ndeshje si trajner ai ka fituar 2.19 pikë në një takim. Ai ka qenë edhe zëvendëstrajner me ish-teknikun e Holandës Bert Van Marvijk.

Ndërkohë, Rafael Van der Vart që ka qenë edhe ish-shok skuadre me Van Bomelin, është shprehur se ai mund ta shohë ish-shokun e tij të skuadrës të drejtojë një skuadër në Gjermani.“E njoh shumë mirë Markun, ai po bën një punë shumë të mirë në Holandë. Por besoj se Niko Kovaçit duhet t’i japim edhe pak kohë”, u shpreh ish-lojtari i Hamburgut.

“Van Bomel është më shumë gjerman se holandez dhe mendoj se një ditë do të mund drejtonte pa problem një skuadër gjermane, qoftë kjo edhe Bajerni i Mynihut”. Edhe pse për momentin është ende shumë herët për Van Bomel që të marrë këtë rol të rëndësishëm. Atij i mungon ende eksperienca e duhur.

Por ato që kërkojnë bavarezët ai i disponon. Në vitin 2006 deri në 2011 ai luajti 123 ndeshje me Bajernin. Në 2008 ai mbajti edhe shiritin e kapitenit. Nëse do të arrijë të jetë drejtuesi i bavarezëve, kjo mbetet për t’u parë, në skenë janë dhe dy trajnerë të rëndësishëm si Zidanë dhe Venger. Francezi është më i avantazhuar për të qenë trajner i ri i kampionëve të Gjermanisë në sezonin e ardhshëm ose edhe më shpejt.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur kanë kaluar më tepër se 9 muaj që nga data kur qendërmbrojtësi dhe njëherazi kapiteni i Fiorentinës, Davide Astori humbi jetën në hot

Talenti 14-vjeçar i Dinamo Bedgrove, Luka Kampanaro ka humbur jetën si pasojë e një dëmtimi që kishte marrë pas një përplasjeje me kundër

Chelsea ka pezulluar 4 tifozë, duke mos i lejuar ata të ndjekin ndeshjet e “bluve” të Londrës, që po zhvillojnë një hetim mbi pretendimet

Pritjes së Gianni De Biasit, për të marrë drejtimin e një përfaqësueseje duket se po i vjen fundi.

Shqipëria dhe Kosova përballë njëra tjetrës në kualifikueset e Euro 2021.

Gjyqtari Klajdi Kola dhe ndihmësit e tij të shumtë në fushë e kaluan pa ndëshkim përplasjen fizike gjatë lojës mes kapitenit të Teutës, T

Ish-trajneri i Kombëtares, Xhani De Biazi, vazhdon të jetë në qendër të merkatos për sa i përket të ardhmes.

Lajmet të mira për klubet shqiptare në prag të festave të fundvitit.

Pas ditësh të tëra me tentativa, indicie e komente të ndryshme, më në fund është vetë drejtori sportiv i Milanit, Leonardo, ai që sqaron

Vetëm pak muaj në Itali dhe Kristiano Ronaldo duket një italian i vërtetë, sikur ka një jetë që luan te Juventusi, sepse është ambientuar