Teuta, lojtarët e rinj që u bënë protagonistë

15/11/2015 - 12:42

15nentor 2015  - Skuadra e Teutës nën drejtimin e trajnerit Gugash Magani, është duke bërë një punë shumë pozitive këtë sezon, durrsakët janë pretendent për t’u ngjitur në katërshen më të mirë në fund të këtij sezoni. Edhe pse me financa të mirëmenaxhuara dhe pa bërë asnjë çmenduri, “Djemtë e Detit” janë një “kockë e fortë” përballë çdo kundërshtari. Por në gjirin e tyre janë disa lojtarë të ri në moshe, të cilët padyshim do të kenë mundësi në të ardhmen, që të shiten në skuadra të huaja apo edhe brenda vendit për të mbushur arkën e klubit. Teuta ka një strategji të mirë duke ndërthurur talentet e rinj me ata me eksperiencë. Kështu lojtar si Hodo, Lukic, Hoxha dhe Mihani janë pjesë e eksperiencës së grupit, të cilët ndihmojnë të rinjtë që të integrohen më shpejtë dhe thjeshtësi me grupin.

Ndërkohë që lojtarët e rinjë nga të cilët Teuta mund të përfitojë në një të nesërme nga shitja e tyre, janë: Bruno Dita 22 ­vjeçar. I dale nga akademia e Dinamos, pasi spikati tek Besa, tashmë prej disa kohësh është pjesë e Teutës, duke u konsideruar një lojtar i rëndësishëm për skuadrën. Blerim Kotobelli 23­vjecar, luan si mbrojtës i majtë dhe po zhvillon një sezon pozitiv. Emiljano Musta, 23­vjec, mesfushor i majtë. Pasi në të kaluarën është aktivizuar në skuadrën e Partizanit, Elbasanit dhe Shkumbinit, tashmë tek Teuta ka eksperiencën e duhur dhe po paraqitet denjësisht, madje duke shënuar edhe 3 gola. Ardit Hila, 22­ vjec, mesfushor qendre.

Një paraqitje serioze duke treguar ,se është një lojtar standart i formacionit të Teutës dhe me një të ardhme të sigurtë nëse vazhdon në këto ritme. Artur Magani, 21­ vjeç, ka shënuar 4 gola këtë sezon. Por tregon se nuk është me ndihmën e babait në fushën e blertë, sepse golat nuk i shënon Gugashi, por Arturi në portat kundërshtare. Eri Lamcja, 21 ­vjeç. I shpejtë, teknik, i aftë të aktivizohet në disa pozicione të repartit të avancuar, e ka ndihmuar shumë skuadrën në këtë sezon, pasi jo vetëm shënon, por edhe shërben shumë për lojën e skuadrës.

/portali DurresLajm/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Goga Basket është skuadra kampione e Shqipërisë në basketboll për meshkuj, për këtë sezon, pasi mposhti në finale Teutën me rezultatin e

Edhe pse Seria A, La Liga dhe Ligue 1 ende nuk janë mbyllur, në të pesë kampionatet elitare në Europë janë shpallur matematikisht skuadra

Shqipëria ka në program dy ndeshjet e radhës për kualifikueset e Euro 2020.

Pas pak ditësh do të dalë në shitje libri autobiografik i ish-basketbollistit të Lakers, Lamar Odom, me titullin “Darkess to light”.

UEFA dhe Milan firmosën një marrëveshje për të kapur një bilanc ekonomik të konsoliduar për vitet 2014-2017, gjë që klubi italian nuk arr

Risi në këtë sezon, ishte edhe përshëndetja që morën “demat”, teksa ditën e sotme luanin në “Niko Dovana” të Durrësit, përballë Teutës.

I kënaqur për fitoren pasi Europa tashmë është më afër për Teutën e tij, trajneri i durrsakëve Bledi Shkëmbi e analizoi kështu fitoren 2-

Shpërthen kriza në shtëpinë e Real Madrid.

Shoqata “Teuta Basket” i është drejtuar me një letër zyrtare presidentit të Federatës Shqiptare të Basketbollit, Avni Ponari dhe shoqatës

Të gjithë kemi parë që futbollistët e dy ekipeve të kapen fizikisht me njëri-tjetrin, si në vendin tonë ashtu edhe në kampionat