Teuta mposhtet nga Laci, Shkodra në lot, goleada nuk i mjafton

23/05/2018 - 20:07

   Bie Vllaznia, shpëton Kamza ndërsa Luftëtari dhe Laçi sigurojnë kualifikimin në Europa League. Ishin këto verdiktet e javës së fundit të Kategorisë Superiore për edicionin 2017-2018. Fitorja me goleadë në Korçë përballë Skënderbeut me shumë mungesa dhe me mendjen te festa e titullit por edhe te finalja e Kupës, nuk i vlejti aspak Vllaznisë që u rrëzua zyrtarisht një kategori më poshtë. Për herë të tretë në historinë, klubi më i vjetër i futbollit shqiptar do të luajë në një kategori inferiore.

Rënia e Vllaznisë erdhi si pasojë e fitores së Kamzës që me një gol të Rezit në minutat e para të pjesës së dytë triumfoi 1-0 brenda në Selman Stërmasi ndaj Partizanit duke ruajtur avantazhin prej 2 pikësh ndaj kuqebluve në renditje.Vllaznia në krahun tjetër dominoi Skënderbeun në Korçë duke realizuar 4 herë në portën e Aldo Teqjas për një sukses me shifrat 5-1, me gola të Xhevahir Sukajt me penallti, Arlind Kalaja-s, 2 golësh të Eraldo Cinarit dhe finalizimin e Renato Malotës. Golin e vetëm për Skënderbeun e realizoi Nazmi Gripshi.

Bëri detyrën Luftëtari që falë suksesit 1-2 në Lushnjë e mbylli zyrtarisht kampionatin në vendin e 3-të, duke siguruar kualifikimin historik në Europa League për herë të parë në historinë e klubit. Autogoli i Alushit dhe goli i Shkurtajt ishin mëse të mjaftueshëm për gjirokastritët.Bëri detyrën edhe Laçi që në shtëpi mposhti 4-2 Teutën duke blinduar pjesëmarrjen në Europë, me vendin e 4-ët, ndërkohë që Partizani e mbylli i 5-ti dhe do të presë të mësojë se çfarë vendimi do të japë UEFA për Skënderbeun, nëse të kuqtë do të luajnë ose jo në Europë sezonin e ardhshëm.

Reginaldo, Jonuzi dhe Uzuni që realizoi dy herë ishin autorët e golave për Laçin ndërsa për Teutën barazoi përkohësisht shifrat Peqini ndërsa golin e dytë e realizoi Hila. Sfida me më pak interes në këtë javë të fundit të Superiores ishte ajo që u zhvillua në Zeqir Ymeri mes Kukësit dhe Flamurtarit. Përfundoi 2-2 me Sindrit Gurin që e mbylli me një gol aventurën e tij te Kukësi por pa mundur dot të shpallet golashënuesi më i mirë i këtij sezoni pasi Këpuca e Artë shkoi për Ali Soëe të Skënderbeut autori i 21 golave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një lajm i bujshëm nga Italia që gjen vend në faqet e para të gazetave spanjolle.

Drejtori Sportiv i Lazios, Igli Tare ka dhënë një intervistë për kanalin gjerman “Sport 1”, ku përveç situatës së vështirë që po kalon It

Ndonëse situate me koronavirusin në Europë mbetet shqetësuese dhe në shumë disa shtete është përhapur në masë të gjer, në UEFA nuk kanë n

Zlatan Ibrahimovic duket se nuk ka ndërmend të rinovojë kontratën me Milanin dhe drejtuesit e klubit kuqezi kanë nisur nga puna për të gj

Nga paniku në Durrës tek udhëtimi drejt Bosnjes, aty ku koronavirusi erdhi më shpejt se Shqipëria.

B.Dortmund nuk ka ndërmend të qëndroj për shumë kohë në karantinë, kanë rifilluar stërvitjen, fakt të cilin e pranoi Emre Can në një inte

Kapiteni i Aston Villës përplasi mëngjesin e sotëm makinën e tij, një Range Rover që kushton 80 mijë paundë, pasi kishte kaluar natën në

Gjesti i Shqipërisë për të dërguar 30 mjekë dhe infermierë në Italinë e gjunjëzuar nga koronavirusi është përshëndetur nga personazhe të

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, shpërfilli plotësisht rrezikun e pandemisë së Koronavirusit.

Zlatan Ibrahimoviç me shumë mundësi do të largohet nga Milani në fund të sezonit, teksa nuk dihet ende nëse do të vazhdojë karrierën në n