Tragjedi, atleti përplaset nga makina, një tjetër 38-vjeçar vdes nga ataku kardiak

19/09/2018 - 17:06

   Ka përfunduar në tragjedi “Medellin Flowers Marathon”, gjysmë-maratona 21 kilometra e zhvilluar në qytetin kolumbian, me liderin i kësaj gare që është përplasur me një makinë 1.5 kilometra larg finishit dhe tashmë ndodhet i shtruar në spital jashtë rrezikut për jetën, një person tjetër ka ndërruar jetë gjatë kohës që garonte, për shkak të infarktit dhe një person i tretë ka pësuar një ictus, por për të nuk ka asnjë informacion në lidhje me gjendjen e tij shëndetësore.

Sipas asaj që raportojnë mediat lokale, atleti kenian Joseph Kiprono, fitues i kësaj gare edhe në të kaluarën, ishte në krye kur u përplas nga një makinë, që theu bllokimin rrugor që ishte vendosur nga policia, shpjegojnë organizatorët. Atletit iu dha menjëherë në vendngjarje ndihma e parë dhe më pas 30-vjeçari u transportua në spital me dëmtime të shumta në trup, por gjendja është e stabilizuar.

I pafat 38-vjeçari Juan Camilo Arboleda Alzate, një profesor në Universitetin e Antioqua, i cili gjatë kohës që vraponte ndërroi jetë, pasi pësoi një atak kardiak dhe mbërriti në spital pa shenja jete edhe pse iu dha ndihma e parë. Mjekët tentuan ta risillnin në jetë për 45 minuta, por pacienti nuk reagoi. Kjo maratonë, pas largimit të Kiprono, u fitua nga një tjetër atlet kenian, Daniel Muindi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në stacionet e trenave në kryeqytetin e Francës, Paris, kanë nisur të shfaqen mbishkrime raciste kundër sulmuesit të kampionëve të Ligue

Dalian Yifang ka zyrtarizuar blerjen e Marek Hamsik nga Napoli, i cili i jep fund një karriere 12-vjeçare me fanellën e kaltër.

Javë e vështirë në shtëpinë e Mauro Icardit, tashmë ish-kapiten i Interit, që sfidën ndaj Sampdorias e ndoqi në tribunë bashkë me Wanda N

Princi i Arabisë Saudite Mohammed Bin Salam u përfol se është duke negociuar me pronarët e Manchester United, amerikanët e Glazers për ta

Në mediat sportive të vendit është dhënë lajmi se kapitenja e ekipit kombëtar të volejbollit të femrave, Erblina Bici ka thënë "PO" pas p

Zv.trajneri i Teutës, Endri Vrapi, për ndeshjen e fundit dhe gjendjen e ekipit u shpreh: “Fati është pjesë e lojës.

Teuta u rikthye te fitorja të premten pas katër barazimeve radhazi në kampionat.

Ajaxi i Amsterdamit përfiton nga barazimi i dytë radhazi i PSV Eindhoven dhe ngushton diferencën me kreun në vetëm 4 pikë.

Sulmuesi i Interit, Mauro Ikardi është çështja më e përfolur në Itali dhe të gjitha mediat evropiane po i japin një vëmendje të

Pas largimit të Kristiano Ronaldos nga Reali i Madridit, pesha e golave te madrilenët ka rënë mbi Karim Benzemanë dhe Garet Bej