Turneu mbarëkombëtar i mundjes për të rinj, Teuta në vend të dytë

31/03/2012 - 00:00

Ekipi i Teutës, kampion i vendit në mundjen e lirë
<h4>Ekipi i Teutës, kampion i vendit në mundjen e lirë</h4>

 

Të premten e 30 marsit, në Tiranë u organizua Turneu mbarëkombëtar i mundjes së lirë për të rinj. Teuta e Durrësit favorite kryesore për fitimin e këtij turneu, mori pjesë me dy ekipe A dhe B. Ky është një tregues pozitiv, i evidentimit të vlerave cilësore të këtij sporti në Durrës ku dyshja Braho –Kurti punojnë në mënyrë të vazhdueshme. Teuta A për përbëhej nga mundësit Haxhi Sina pesha 55 kg, Franc Azuni 60 kg (vendi i tretë), Marvin Subashi 66 kg (vendi i dytë), Marjus Malko 74 kg, Renato Hoxha 84 kg, Denis Dena pesha 84 kg (vendi i tretë), Marsid Beqja dhe Altin Hyka 120 kg.

Ndërsa mundësit Xhesjan Menga (vendi i dytë), Ardit Loga (vendi i dytë 74 kg), Klevis Daci dhe Vilson Memini, konkurruan me siglën e Teutës B. Natyrisht konkurrenca më e plotë dhe me synime për të fituar trofeun, u bë nga ekipi i Teutës A. “E kishim vlerësuar këtë aktivitetet, komenton faktin trajneri i ekipit Altin Kurti dhe shprehëm ambicie për ta fituar.

Por mundësi i talentuar Marius Malko, i menduar nga ana e jonë për të zënë vendin e parë, gabon në fazën kualifikuese dhe nuk i jep ekipit asnjë pikë. Kjo ishte arsyeja që ekipi i Kamzës të na kalojë vetëm për 1 pikë, duke u vendosur në vendin e dytë. Por kjo nuk ia zbeh vlerat prezantimit me nivel dhe kërkesa cilësore të mundësve tanë të rinj.”

Ndeshja më e bukur e turneut, u vlerësua ajo ndërmjet Marvin Subashit të Teutës dhe Vilson Ndregjonit të Kamzës, që u fitua me pikë nga ky i fundit. Teuta A në fund të aktivitetit krahas vendit të dytë, meritoi edhe dy tituj të vendeve të parë.

Ata janë kampioni i vendit në këtë kategori përfaqësimi Haxhi Sina në peshën 55 kg dhe Altin Hyka në 120 kilogram.  

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri italian i Sportit, Vinçenco Spadafora, ka vendosur që t’i “rrëmbejë” një tjetër favor kryeministrit Konte, i cili kishte urdhëru

Cristiano Ronaldo dhe Hoze Murinjo e nisën mirë aventurën te Real Madrid, ndërsa dy patriotët kishin marrë përsipër t'i dhuronin trofe ma

Pas Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit, në “rrjetën” e hetimit të krimit ekonomik në Spanjë ka përfunduar sulmuesi i Atleticos së Madri

Rifillimi i futbollit në Portugali u shenjua nga një ngjarje e rëndë ku u përfshi autubusi i skuadrës kryesuese të kampionatit, Benfica.

Në prag të rifillimit të kampionatit, nga Kolegjiumi i Arbitrave u dha këshillimi që gjyqtarët të jenë më të kujdesshëm.

Maqedonia e Veriut ka zyrtarizuar pezullimin përfundimtar të sezonit.

Ndalesa e gjatë për shkak të pandemisë ka ngjeshur kalendarin e Kategorisë Superiore e për këtë arsye ndeshjet e saj do të kthehen përsër

Paolo Tramezzani rikthehet zyrtarisht në stolin e Sion.

Një tjetër tërmet pritet në dhomat e zhveshjes të Barcelonës.

Edi Martini, trajner i Teutës, mendon se skuadra e tij meritonte me shumë në transfertën me Laçin, por gjithsesi e pranoi se mbërritja me