Xavi bëhet trajner, merr në dorë drejtimin e skuadës nga Katari

15/05/2019 - 17:54

Xavi Hernandez lajmëroi pak ditë më parë se ky ishte sezoni i tij i fundit si futbollist profesionist dhe pas këtij sezoni do t’i përkushtohet karrierës si trajner.Eliminimi i Barcelonës bëri bujë dhe shumë zëra të pakuptimtë thoshin se Xavi mund të bëhej trajner i katalanasve edhe pse nuk ka asnjë eksperiencë të mëparshme si drejtues.

Gjithsesi ish-mesfushori legjendar i Barçës e ka bërë zgjedhjen e tij. Do të vijojë të jetë pjesë e Al Sadd në Katar. “Mundo Deportivo” ka bërë me dije se trajneri aktual Jesualdo Ferreira do të largohet pasi të mbyllet sezoni dhe do të jetë Xavi që do të ulet në pankinën e Al Sadd.Së shpejti do të bëhet edhe formalizimi i marrëveshjes dhe 39-vjeçari do e vijojë në Katar karrierën si trajner me vizionin që shumë shpejt të arrijë pjekurinë e duhur dhe të jetë gati të marrë drejtimin e Barcelonës. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Juventusi duket i vendosur për Mauricio Poçetinon dhe zërat nga Torino sa vijnë e bëhen më të fortë për trajnerin e Totenhemit.

Java e fundit e Serie A kurrë nuk ka qenë kaq e rivalizuar sa këtë sezon, teksa luftë ka në çdo front, përveç titullit, që është siguruar

Mes Realit të Madridit dhe Garet Bejl ka një konflikt serioz. Klubi dëshiron të shesë, ndërsa 29-vjeçari nuk ka ndërmend të lëvizë.

Një deklaratë e bujshme e yllit francez, Kilian Mbape gjatë ceremonisë ku u shpall lojtari më i mirë i sezonit në Ligën 1 franceze është

Nga Anglia vijnë lajme negative për të gjitha klubet e mëdha europiane, që ëndërrojnë Pep Guardiolën.

Në futboll ka patur shumë raste kur nje futbollist ka humbur jetën në fushën e lojës por që një tragjedi e ngjashme të përsëritej me një

Futbollisti i Teutës, Gerhard Progni, analizoi ecurinë e skuadrës së tij këtë sezon, teksa nuk nguroi të fliste edhe për ish-skuadrën e t

Goga Basket është skuadra kampione e Shqipërisë në basketboll për meshkuj, për këtë sezon, pasi mposhti në finale Teutën me rezultatin e

Edhe pse Seria A, La Liga dhe Ligue 1 ende nuk janë mbyllur, në të pesë kampionatet elitare në Europë janë shpallur matematikisht skuadra

Shqipëria ka në program dy ndeshjet e radhës për kualifikueset e Euro 2020.