Xhudo, Kelmendi rishpallet kampione e Europës në Poloni

Postuar: 20/04/2017 - 20:01

Në raundin e parë, asaj iu desh vetëm pak kohë për të vendosur supremacinë në tapet, por forma e mirë e Majlinda Kelmendit nuk u ndal me një përballje.
Xhudistja më e mirë e trevave shqipfolëse spikati menjëherë në Europianin e kësaj kategorie, që po zhvillohet në Poloni. Në pallatin e sportit në Varshavë, Kelmendi ia doli të kalojë në finalet e turneut kontinental dhe të marrë medaljen e artë, në peshën 52 kilogramë.
Raundin e parë, Majlinda Kelmendi e kishte kaluar me zero impenjim, ndërsa kishte vazhduar më pas me fitore të vërteta me britaniken Chelsie Giles dhe me zviceranen Evelyne Tschopp.
Xhudistja kosovare arriti të eliminonte në gjysmëfinale portugezen Joana Ramos, duke spikatur me strategjinë në garën polake. Në finalen e peshave deri në 52 kilogramë, kampionia europiane, botërore dhe olimpike u përball me rusen Alesya Kuznetsova, të cilën e mundi duke u ngjitur në shkallën më të lartë të podiumit.
Ndërkohë, Nora Gjakova fitoi medalje bronzi, ndërsa mbeti jashtë zonës së medaljeve kosovarja tjetër, Distria Krasniqi, që u mposht në tapet nga Gili Cohen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas kilometrave të para, Alfredo Duro pësoi djegie të rënda në qafë dhe në kokë nga dielli i nxehtë.

Nisin spastrimet në radhët e Interit. Drejtuesit e klubit zikaltër po përgatiten për merkato.

Taulant Xhaka mbetet jashtë Kombëtares.

E ardhmja e Alvaro Moratas mund të jetë në Serie A, më konrektisht te Milani, që është gati  të shpenzojë një shumë marramendëse parash p

Futbollisti serb i Beshiktashit, Dushko Tosiç, dhe bashkëshortja e tij, këngëtarja Jelena Karleusa, kanë vendosur t’i përgjigjen lutjes s

Lionel Messi nuk i shpëton dot akuzave për evazion fiskal.

Java e fundit luhet ekskluzivisht për mbijetesën, ndeshjet që vlejnë për verdiktin final janë 3, Laci-Teuta, Korabi -Flamurtari dhe Vllaz

Skuadra e Bajernit ka festuar titullin e 27-të këtë fundjavë. Por ata nuk kanë bërë një figurë të mirë gjatë festimeve.

Skëndërbeu dhe Partizani janë ende të hidhëruara që nuk kanë fituar kampionatin shqiptar, por kanë marrë një lajm pozitiv për pjesëmarrje

Juventusi duket se “vigjëlon” mbi gjithçka ndodh te Barcelona, sidomos në rastin e lojtarëve që klubi katalanas nuk ua rinovon kontratën.