Zbulohet rasti i parë i dopingut në Lojërat Olimpike

13/02/2018 - 16:33

Shënohet rasti i parë me doping në Lojërat Olimpike Dimërore që po mbahen në Pyongchang.

Patinatori japonez Kei Saito është konstatuar të ketë përdorur substancat e ndaluara acetalozamide dhe agjentët e antidopingut i kanë kërkuar që të largohet nga Fshati Olimpik, i përjashtuar nga aktiviteti.

21-vjeçari Saito, i cili është i pari sportist japonez që konstatohet të ketë përdorur substanca të ndaluara në Lojërat Olimpike, rezultoi pozitiv në testin e bërë përpara fillimit te aktivitetit.

"Do të luftoj për të provuar që jam i pafajshëm. Jam i surprizuar, sepse nuk kam përdorur asnjëherë substanca dopingu", deklaroi sportisti.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

I vendosur në “King Street”, “Tast Catala” është shndërruar në një nga restorantet më të frekuentuara të Mançesterit.

E gjithë bota e sportit dhe jo vetëm, është tronditur nga lajmi i ditës së sotme, ku avioni i sulmuesit argjentinas, Emiliano Sala, u zhd

Milani ka arritur të finalizojë një goditje të rëndësishme në merkaton e këtij dimri të futbollit europian, duke vendosur nën kontratë nj

Elena Di Martino është një super tifoze e Juventusit, e cila ishte në stadium për të ndjekur ndeshjen mes ekipit të Torinos dhe Chievo-s.

Seanca e fundit stërvitore e bregdetarëve është shoqëruar vazhdimisht nga reshjet e shiut, por nuk ka ndaluar aspak lojtarët dhe stafin p

Shkon në pesë numri i basketbollistëve amerikanë që aktivizohen te skuadra e Teutës në basketboll për meshkuj.

Raportohet se Sassuolo dëshirojnë ta zëvendësojnë Kevin-Prince Boateng me Mario Balotellin.

Barcelona ka zyrtarizuar afrimin Kevin-Prince Boateng, 31 vjeç, nga Sassuolo, për të mbushur vendin e lënë bosh nga Munir El Haddadi.