Lufta e Trump me rrjetet sociale, Facebook dhe Twitter i fshijnë postimin

06/08/2020 - 11:40

Rrjetet sociale duket se po ia bëjnë të vështirë fushatën elektorale Presidentit amerikan, Donald Trump. Facebook dhe Twitter kanë penalizuar atë dhe fushatën e tij të postimeve ku Trump deklaronte se fëmijët ishin pothuajse imunë ndaj koronavirusit.

Facebook e fshiu menjëherë postimin, një klip nga një intervistë që Trump tha për Fox News, duke thënë se përmbante keqinformim të dëmshëm për Covid-in.

Twitteri e ndoqi duke i bllokuar një llogari të fushatës derisa të hiqej i njëjti klip. Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë kanë deklaruar se fëmijët nuk kanë imunitet ndaj Covid-19.

Një zëdhënës i Facebook-ut tha të mërkurën në mbrëmje se videoja përmbante deklarata të rreme se një grup njerëzish janë imunë ndaj Covid-19, çka është dhunim i politikave të kompanisë rreth keqinformacioneve të dëmshme për sëmundjen.

Kjo ishte hera e parë që gjigandi i rrjeteve sociale merrte veprime për të lëvizur përmbajtje që postohen nga Presidenti në lidhje me postimet rreth koronavirusit, por nuk është hera e parë që faqja e Trump është penalizuar.

Ndërkohë Twitteri blloi një postim të ekipit të Trump për koronavirusin. Më herë gjigandi teknologjik pezulloi djalin e Trump, Donald Junior sepse shpërndau keqinformacion rreth koronavirusit dhe hidroksiklorokinës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania e famshme e Facebook do të fillojë përfshirjen e më shumë veçorive të Messenger në bisedën brenda aplikacionit të Instagram, për

Aplikacioni WhatsAp po punon për një veçori sekrete të vetëshkatërrimit, që fshin fotot dhe videot nga telefoni i marrësit.

Një gjykatë amerikane ka rrëzuar përkohësisht vendimin e qeverisë së SHBA që urdhëronte bllokimin e shkarkimit në celularë të aplikacioni

Disa muaj më parë, Audi tregoi një version të ri të modelit Q5, dhe tani versioni Sportback po vjen te ne.

Rrjeti social Facebook deklaroi se ka eliminuar disa llogari të rreme të lidhura me shërbimin sekret rus, që akuzohet për ndërhyrje në zg

Sistemi i ri operativ për iPhone, IOS 14, ka shumë risi të dobishme për përdoruesit.

Nën emërtimin ‘Time Flies”, Apple pritet që sot të prezantojë 4 modelet e reja të iPhone, të cilat janë: iPhone 12, iPhone 12 Max, iPhone

Kushedi sa grupe i kemi në WhatsApp, në të cilat njëherë e një kohë ishim mjaft aktivë por vjen një moment që vëmendja zbehet dhe ndihesh

Rrjeti më i madh social, Facebook ka ndërmarrë një tjetër veprim në përpjekje për të parandaluar keqinformimin dhe informacionet e rreme

Kushton rreth 280 mijë euro dhe po konsiderohet si makina më e thjeshtë luksoze në botë.