Punonjës të Twitter-it punonin si agjentë të Arabisë Saudite

08/11/2019 - 11:00

Persona të stafit të medias sociale Twitter janë akuzuar nga Shtetet e Bashkuara se kanë spiunuar për Arabinë Saudite.

Dy shtetas sauditë dhe një shtetas amerikan ishin rekrutuar nga zyrtarë të Riadit që prej vitit 2014 për të zbuluar identitetin e kritikëve të qeverisë të cilët janë shpallur fajtorë nga gjykatat amerikane. Njëri prej tyre është arrestuar, ndërsa dy bashkëpunëtorët janë shpallur në kërkim.

Departamenti Amerikan i Shtetit ka deklaruar se kompanitë dhe teknologjitë amerikane nuk mund të përdoren si instrumente për të zbuluar se kush janë personat të cilët janë kritik ndaj familjes mbretërore në Arabinë Saudite.

Sipas asaj që raporton BBC, aktiviteti i paligjshëm mund të jetë urdhëruar nga princi i kurorës, Muhamed bin Salman, duke ditur se Twitter përdoret nga 1/3 e popullsisë saudite .

Zbulimi i autoriteteve amerikane vjen në kohën kur ka kaluar 1-vjetori i vrasjes së gazetarit saudit Jamal Kashogi, i cili u vra në Turqi pasi kritikonte fort qëndrimet e qeverisë së tij dhe të princit Muhamed bin Salman.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur Huawei Mate 30 Pro debutoi në shtator, u vu re një detaj dizajni i cili është adoptuar në masë nga prodhuesit e telefonëve flagshipë

Sipas studiuesve të sigurisë, problemi i fundit i WhatsApp mund të lejojë që hakerat të vjedhin mesazhet, fotot, videot dhe informacionet

Inteligjenca artificiale mund të parashikojë se ku dhe kur rrufeja do të bjerë brenda një intervali prej 30 kilometrash me një paraprirje

Audi ka lançuar modelin S8 për vitin 2020, i cili do bëjë debutimin publik javën e radhës në Auto Show-in e Los Angelosit.

Motorola Razr 2019 rikthen një nga telefonët më ikonë të kompanisë në vitet 2000.

“Facebook” njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë.

Automjetet antiplumb po bëhen gjithnjë e më shumë pjesë e industrisë së automobilave.

Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit e celularëve me sistem operativ Android që të heqin disa aplikacione të cilat jan

 Rjetet sociale si Facebook dhe Instagram janë edhe ndër hapësirat e vetme ku të rinjtë, por jo vetëm, i përdorin masivisht dhe shpenzojn

Këto ditë kur performancat në telefonat inteligjentë kanë filluar të jenë të njëjta, një nga dallimet kryesore që prodhuesit e smartphone