Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

15 milionë makina elektrike në Gjermani deri në vitin 2030

20/11/2020 - 11:58

Numri i makinave elektrike në rrugët e Gjermanisë mund të rritet shumë më shpejt nga sa parashikojnë ekspertët.

Prodhuesit e automobilëve besojnë se rreth 15 milionë makina elektrike do të regjistrohen në këtë vend deri në vitin 2030. Gjermanisë do t`i duhet të ndërtojë për këtë qëllim rreth 440 mijë stacione për rimbushjen e tyre. Të dhënat janë bërë publike nga një studim i porositur prej Ministrisë gjermane të Transportit, i cili doli në përfundimin se pas dhjetë vitesh, në qarkullim do të ketë miliona automjete të tilla.

Aktualisht, Gjermania ka vetëm 33 mijë stacione publike për rimbushjen e makinave elektrike. Studimi parashikoi që dy të tretat e hapësirave private të parkimit deri në 2030-ën të kenë një pikë për rimbushjen e makinave, pika këto që do të kthehen ne një domosdoshmëri, sipas hartuesve te raportit.

Në qytete, ishte i nevojshëm një stacion publik i rimbushjes për 14 automjete, ndërsa, në fshat sipas studimit duhej vetëm një për 23 automjete.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

 Agjensia hapësinore NASA fillon zyrtarisht ndërtimin e anijes së saj kozmike të quajtur Psyche, e cila do të eksplorojë asteroidin me të

Google po ndryshon politikën e punës nga shtëpia dhe po planifikon të kthejë më shumë njerëz në zyrat e kompanisë në SHBA.

Kompania ka njoftuar të mërkurën se Facebook Inc do të lejojë përdoruesit të personalizojnë postimet e tyre dhe do t’u japë kontroll se k

Me zhvillimin e teknologjisë dhe shkencës udhëtimet në hapësirë do të bëhen të mundura për njerëzit nëpër botë.

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar një vrimë të zezë rreth 55,000 herë më të madhe se masa e diellit.

Tik Tok është platforma më e përdorur dhe më e pëlqyer nga  të rinjtë kohët e fundit, i cili është kthyer dhe në një trend në postimin e

Elon Musk ka deklaruar më parë se është një alien, por duket se miliarderi ka ndërruar mendim.

Në hapësirën e mediave sociale është shfaqur një lojtar i ri që quhet “Clubhouse”.

Astronomët kanë siguruar foton e parë të fushës magnetike të një vrime të zezë, pikërisht vrimës së zezë të galaktikës M87, që ndodhet 55

Kompania kineze e prodhimit të smartphonëve dhe pajisjeve të tjera teknologjike, Xiaomi, planifikon që të prodhojë automjete elektrike du