15 vjet nga krijimi i YouTube

19/02/2020 - 10:45

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit. Platforma e suksesshme u themelua më 14 shkurt 2005 dhe është një makineri e vërtetë parash, me të ardhura vjetore 15 miliardë euro. Aktualisht YouTube është siti i dytë më i klikuar në botë, menjëherë pas Google, me 2 miliardë përdorues mujorë.

Nga statistikat e fundit të realizuara në maj 2019, rezulton se në YouTube çdo minutë karikohen 500 orë video në nivel global.

Në këto 15 vite, YouTube është kthyer në pikë referimi e potencialitet i jashtëzakonshëm, duke sjellë edhe lindjen e profesioneve të reja të lidhura me rrjetin, të ashtuquajturit youtuber, me fenomene dhe personazhe që bëhen viralë, shpesh edhe në mënyrë të pakuptueshme.

YouTube ridimensionoi edhe konceptin e të famshmëve, duke i dhënë mundësinë kujtdo për të patur të ashtuquajturat 15 minuta lavdi e famë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një raport i fundit për iPhone-n e ardhshëm thotë se telefoni do të ketë një kamër të pasme 3D.

Gazeta e Spitalit Infektiv (JHI) këshillon se koronavirusi mund të jetë në smartphonet tanë të cilët gjithashtu duhet të pastrohen pasi i

Google Translate është platforma më e përdorur nga lundruesit e internetit që kërkojnë një përkthim të shpejtë në dhjetëra gjuhë të ndrys

Twitter kërkoi nga punonjësit e tij të punojnë nga shtëpitë, për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.

Një version i ri beta i WhatsApp jep indikacione se përdoruesit e Apple së shpejti do të jenë në gjendje të kalojnë në modalitetin e errë