15 vjet nga krijimi i YouTube

19/02/2020 - 10:45

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit. Platforma e suksesshme u themelua më 14 shkurt 2005 dhe është një makineri e vërtetë parash, me të ardhura vjetore 15 miliardë euro. Aktualisht YouTube është siti i dytë më i klikuar në botë, menjëherë pas Google, me 2 miliardë përdorues mujorë.

Nga statistikat e fundit të realizuara në maj 2019, rezulton se në YouTube çdo minutë karikohen 500 orë video në nivel global.

Në këto 15 vite, YouTube është kthyer në pikë referimi e potencialitet i jashtëzakonshëm, duke sjellë edhe lindjen e profesioneve të reja të lidhura me rrjetin, të ashtuquajturit youtuber, me fenomene dhe personazhe që bëhen viralë, shpesh edhe në mënyrë të pakuptueshme.

YouTube ridimensionoi edhe konceptin e të famshmëve, duke i dhënë mundësinë kujtdo për të patur të ashtuquajturat 15 minuta lavdi e famë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Hakerë të mbështetur nga shteti kinez kanë bërë objekt të sulmeve të tyre anëtarët e stafit që punojnë në fushatën elektorale të demokrat

Gjithçka duket se po i kthehet normalitet, pas periudhës së mbylljes si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Kompania Google ka shtyrë prezantimin e sistemit të ri operativ Android 11 deri në një datë të pacaktuar ende.

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.