Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Aplikacioni në Tik Tok që po u shkakton probleme të rinjve

28/03/2021 - 19:39

Tik Tok është platforma më e përdorur dhe më e pëlqyer nga  të rinjtë kohët e fundit, i cili është kthyer dhe në një trend në postimin e videove nga më të ndryshmet.

Por së fundmi aplikacionet për rregullimin e formave trupore të reklamuara në platforma sociale si Tik Tok dhe Instagram po "nxisin" të rinjtë me çrregullime të ngrënies të ndihen të shqetësuar.

Reklamat e shfaqura informojnë sesi këto aplikacione të vihen në përdorim në mënyrë të tillë që të ndryshojnë format trupore të personave që i përdorin ato, duke përfshirë kështu zvogëlimin e belit duke e bërë atë më të hollë deri në zmadhimin e muskujve.

Organizatat e ndryshme bamirëse që janë në ndihmë të personave me çrregullime të të ngrënit shprehen të shqetësuar dhe kërkojnë që punonjësit e teknologjisë ti marrin në konsideratë ndikimin që kanë këto reklama tek këta persona.

Nga ana tjetër platforma Tik Tok është shprehur se do ti marri në shqyrtim politikat e saj nga  udhëzimet e bëra në mënyrë të tillë që të përmirsojë ”korrnizën” e saj për të mbështetur një mjedis sa më pozitiv. Kujtojmë se vitin e kaluar Tik Tok ndaloi reklamat për aplikimin e agjerimit dhe videot e humbjes së peshës pas ndikimit që ato patën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

 Agjensia hapësinore NASA fillon zyrtarisht ndërtimin e anijes së saj kozmike të quajtur Psyche, e cila do të eksplorojë asteroidin me të

Google po ndryshon politikën e punës nga shtëpia dhe po planifikon të kthejë më shumë njerëz në zyrat e kompanisë në SHBA.

Kompania ka njoftuar të mërkurën se Facebook Inc do të lejojë përdoruesit të personalizojnë postimet e tyre dhe do t’u japë kontroll se k

Me zhvillimin e teknologjisë dhe shkencës udhëtimet në hapësirë do të bëhen të mundura për njerëzit nëpër botë.

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar një vrimë të zezë rreth 55,000 herë më të madhe se masa e diellit.

Elon Musk ka deklaruar më parë se është një alien, por duket se miliarderi ka ndërruar mendim.

Në hapësirën e mediave sociale është shfaqur një lojtar i ri që quhet “Clubhouse”.

Astronomët kanë siguruar foton e parë të fushës magnetike të një vrime të zezë, pikërisht vrimës së zezë të galaktikës M87, që ndodhet 55

Kompania kineze e prodhimit të smartphonëve dhe pajisjeve të tjera teknologjike, Xiaomi, planifikon që të prodhojë automjete elektrike du

Përfshirja e Bill Gates me një eksperiment gjeo-inxhinierik që synon ngadalësimin e prishjes së klimës ka nxitur pretendime virale të nga