“Apple” dhe “Facebook” përplasen për privatësinë pas vendimit për çaktivizimin e gjurmimit në iPhone

24/11/2020 - 08:10

Përplasje e re midis kompanive Apple dhe Facebook për temën e privatësisë.

Gjiganti Cupertino do të prezantojë një funksion që do të lejojë përdoruesit e iPhone të çaktivizojnë gjurmimin midis aplikacioneve të ndryshme për qëllime reklamimi, duke akuzuar kompani si Facebook se dëshirojnë të mbledhin sa më shumë të dhëna për të përfituar prej tyre.

Përgjigjja e medieve sociale ishte e menjëhershme, e cila nga ana tjetër akuzoi Apple për shfrytëzimin e pozitës së saj dominuese.

Subjekti i mosmarrëveshjes është Transparenca e Ndjekjes së Aplikacioneve, një funksion i sistemit të ri operativ të iPhone (iOS 14) që do të kërkojë pëlqimin e qartë të përdoruesve përpara se të lejojë aplikacionet t’i ndjekin ato.

Në një letër të raportuar nga disa media amerikane, përfshirë Bloomberg, zyrtarja e privatësisë së Apple, Jane Horvath iu përgjigj kritikave nga disa shoqata të të drejtave civile, të cilat u ankuan për vonesat në prezantimin e tiparit të ri.

Horvath shpjegoi se vendimi për të shtyrë prezantimin në fillim të vitit të ardhshëm shërben për t’i “dhënë zhvilluesve kohë për t’u rregulluar duke azhurnuar sistemet dhe praktikat e të dhënave”.

Duke përsëritur se për Apple “privatësia është një e drejtë themelore e njeriut”, Horvath sulmoi rrjetin social të Mark Zuckerbergut.

”Drejtuesit e Facebook-ut e kanë bërë të qartë se qëllimi i tyre është të mbledhin sa më shumë të dhëna të mundshme si në produktet e pronarit ashtu edhe në ato të palëve të treta, për të zhvilluar dhe monetarizuar profile të hollësishme të përdoruesve të tyre”, thuhet në letër.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria e Brazilit do të pranojë kompaninë kineze të teknologjisë Huawei që të marrë pjesë në ankandet për rrjetin 5G.

Aplikacioni i mesazheve, Signal ka raportuar probleme teknike të premten pasi njohu fluks të madh të përdoruesve, të cilët janë shtuar në

Politika e re WhatsApp ka shkaktuar një valë të madhe shkarkimesh të aplikacionit SIGNAL ditët e fundit.

Presidenti aktual i SHBA, Donald Trump është pezulluar përkohësisht nga YouTube pasi nxiste dhunë me anë të videove që publikonte nga pro

WhatsApp është aplikacioni më i njohur i mesazheve në botë, i zotëruar nga kompania e Facebook.

Asnjë ndryshim në mënyrën e ndarjes së të dhënave të WhatsApp me Facebook në rajonin europian.

Në kalendarin Gregorian, pragu i Vitit të Ri, dita e fundit e një viti, bie më 31 dhjetor.

Whatsapp gati të publikojë versionin e ri, miliona përdorues mund të mos e përdorin më pas 1 janarit.

Gjigandi gjerman i prodhimit të automjeteve, "BMW" synon që të rrisë numrin e makinave elektrike.

Facebook dhe Google kanë rëndë dakord të bashkëpunojnë dhe ndihmojnë njëri-tjetrin në rast se do të nisë një hetim kundër tyre pas padisë