Apple i afrohet vlerës rekord prej 1.000 miliardë dollarësh

Postuar: 01/08/2018 - 23:10

   Grupi informatik amerikan “Apple” u rrit me më shumë se 5% sot në “Wall Street” pas rezultateve të gjykuara të qëndrueshme një ditë më parë, duke iu afruar edhe më shumë vlerës rekord prej 1 000 miliardë dollarësh në bursë.

Aksionet e “Apple” u rritën e 5,32% duke kapur 200,42 dollarë për aksion në Bursën e Nju Jorkut, ose një vlerë të përgjithshme prej rreth 984,5 miliardë dollarësh.

Nëse vazhdon me këto ritme, “Apple” do të jetë sipërmarrja e parë private që kalon nivelin simbolik prej 1 000 miliardë dollarësh në Bursë.

Rritja e aksioneve erdhi pas publikimit dje të rezultateve tremujore të markës së mollës.

Ato ishin më pozitive nga se parashikohej, me një përfitim neto që u rrit me 30% duke arritur 11,5 miliardë dollarë, përcjell Atsh.

Edhe xhiroja tregtare ishte më e lartë nga se parashikohej, ajo arriti 53,27 miliardë dollarë (+17%).

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   “WhatsApp”, aplikacioni më i përdorshëm nga të gjithë ne së fundmi ka bërë një marrëveshjetë rëndësishme me “Google” për të krijuar nj

   Google përditësoi uebsajtin e ndihmës për funksionin e “Historikut të Vendodhjes” duke pranuar faktin se kompania gjurmon vendndodhjen

   Nëse dëshironi të rrisni jetëgjatësinë e baterisë së celularit tuaj, atëherë ky artikull është për ju. Është absolutisht normale që po

   Vdekja e një personi të dashur ka qenë gjithnjë një moment i vështirë, por me rritjen e internetit dhe platformave të mediave sociale,

   Duke filluar nga dita e sotme, përdoruesit mund të dërgojnë aketa drejtpërdrejtë në mesazhe direkte në Instagram.

   Mediat amerikane kanë shkruar se kompania Facebook ka kërkuar nga bankat informacione për transaksionet financiare të përdoruesve të k

   Rrjeti social Facebook ka hasur probleme para disa minutash dhe ka rënë.

Të fitosh me WhatsApp është një nga premtimet e Mark Zuckerberg që kur Facebook fitoi platformën e mesazheve në 2014-n.

Huawei është prodhuesi i dytë më i madh i smartfonëve në botë sipas raporteve të reja të IDC dhe Canaly.

WhatsApp njoftoi në maj se do të fuste thirrjet në grup audio dhe video gjatë këtij viti dhe nga sot ky funksion është i përdorueshëm në