Apple kundërshton pr.ligjin britanik për mbikqyrje

23/12/2015 - 20:02

Kompania Apple kritikon Investigatory Povvers Bill, një pr.ligj britanik që do i jepte agjencive të sigurisë më shumë fuqi kontrolli për mbikqyrjen online.

Në një dokument prej 8 faqesh, dërguar Komisionit parlamentare që ka në ngarkim ligjin, Apple shkruan se normat e reja do të rrezikonin të dhënat “e miliona qytetarëve që respektojnë ligjin”.

Duke mbrojtur kompaninë e tij nga akuzat e mospagimit të taksave, Tim Cook thotë se në iPhone për shembull, përdoruesi ka mjaft të dhëna për shëndetin, të dhëna financiare etj.

“Në iPhone ka informacione për shëndetin, informacione financiare, biseda private dhe edhe informacione pune. Duhet t’i mbrojmë këto. Dhe e vetmja mënyrë është kriptimi”, ka thënë Cook.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjithçka duket se po i kthehet normalitet, pas periudhës së mbylljes si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Kompania Google ka shtyrë prezantimin e sistemit të ri operativ Android 11 deri në një datë të pacaktuar ende.

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.