Apple prezanton sot në Kaliforni Iphone 11

10/09/2019 - 16:16

Apple prezanton sot në Kaliforni, Iphone 11 dhe risi të tjerë për 2019-tën. Të pranishmit në Steve Jobs Theater do të mund të hyjnë vetëm me ftesa.

Gjiganti i teknologjisë nuk e zbulon kurrë përpara se çfarë të rejash do të sjellë në prezantimin e shumëpritur, por shtatori është muaji kur azhornohet gama e Iphone-ve, produkt ky nga i cili vazhdojnë të varen në masën më të madhe financat e bollshme të Apple-it.

Tre thuhet se do të jenë smartfonët e rinj në afishim: iPhone 11, iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max. Pas përdorimit të numrave romakë siç ndodhi më iPhone X, ky vit sjell rikthimin tek ata arabë.

Nëse prisnit ndonjë ndryshim rrënjësor dizajni, nuk është rasti. Apple vazhdon të ndjekë ritmin e vet me dizajnin që mbetet pas a shumë i stabilizuar në tre gjeneratat e fundit iPhone, e nuk heq dorë as nga Face ID. 11 Pro është praktikisht një trashëgimtar i denjë i X dhe XS. 

Nga pamja do të ketë dallime të vogla me paraardhësit, por një nga risitë është Face ID i përmirësuar e më i shpejtë me një kënd që mundëson zhbllokimin në gamë më të gjerë, një konfigurim të trefishtë të kamerave dhe funksione si ndjesi 3D. Iphone 11 vjen me një çmim prej $749, ndërsa Pro dhe Max vlejnë përkatësisht 999 dhe $1,099 dollarë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Automjetet antiplumb po bëhen gjithnjë e më shumë pjesë e industrisë së automobilave.

Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit e celularëve me sistem operativ Android që të heqin disa aplikacione të cilat jan

 Rjetet sociale si Facebook dhe Instagram janë edhe ndër hapësirat e vetme ku të rinjtë, por jo vetëm, i përdorin masivisht dhe shpenzojn

Këto ditë kur performancat në telefonat inteligjentë kanë filluar të jenë të njëjta, një nga dallimet kryesore që prodhuesit e smartphone

Smartfoni i parë “inteligjent” në botë me një aparat fotografik 108 megapixel është zbuluar nga kompania kineze Xiaomi.

Persona të stafit të medias sociale Twitter janë akuzuar nga Shtetet e Bashkuara se kanë spiunuar për Arabinë Saudite.

Ndonëse 5G nuk është shtrire ende në të gjithë botën, beteja midis superfuqive, siç është rasti i SHBA-së dhe Kinës, vijon të jetë e lart

Në Republikën Popullore të Kinës do të fillojë nga puna rrjeti i ri 5G i gjigantit të telekomit Huawei.

Deri në fund të vitit 2019, investimet e planifikuara në aplikimet e inteligjencës artificiale në një nivel global pritet të tejkalojnë 3

Prej 1 nëntorit, Facebook ka nisur përdorimin e monedhës së saj virtuale, Libra.