Apple sërish në krye, iPhone telefoni më i shitur globalisht

23/02/2021 - 10:55

Kur Apple njoftoi se pritej që  iPhone 12 do të mbështeste standardin e të dhënëve pa tel 5G, të gjeneratës së ardhshme, analistët prisnin që kompania të kishte një rritje të madhe shitjesh.

Revista Forbes shkruan se, shitjet e iPhone-ve janë rritur në tremujorin e fundit të 2020, duke i bërë ato celularët më të shitur në botë.

Apple nuk e ka mbajtur këtë pozicion që nga tremujori i katërt i 2016, pasi vendi ka qenë i zënë nga kompania Samsung.

Apple shiti gati 80 milionë iPhone në tremuajorin e katërt, duke pretenduar pothuajse 21% të tregut. Më pas vjen Samsung me më shumë se 62 milionë.

Kjo do të thotë se rritja e Samsung ra pothuajse me 12%, ndërsa Apple u rrit me gati 15%. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zoom përfundoi një vit që e shtyu atë nga një aplikim për video-konferenca në një mjet në jetën tonë profesionale, shkollore dhe shoqëror

Kompania Xiaomi njoftoi zyrtarisht specifikimet e pajisjes së saj të re + Redmi K40 Pro, e cila u rendit si telefonët më të mirë për këtë

Prodhuesi suedez i automjeteve Volvo thotë se do të shesë vetëm vetura elektrike deri në vitin 2030, duke hequr të gjitha opsionet me naf

Në vitin 2025 pritet të fillojë puna për hotelin e parë hapësinor në orbitë.

Nëse jeni një person që nuk iu del kurrë memoria në telefon, Apple duket se mund t’ju vijë në ndihmë.

Kompania kineze ka në plan të prodhojë automjete elektrike nën markën e vet dhe mund të nisë disa modele këtë vit.

Në një raport të fundit thuhet se Samsung do të prezantojë një laptop Windows 10 me procesor Exynos dhe kartë grafike AMD.

Kompania Facebook premtoi të mërkurën të investojë të paktën 1 miliard dollarë në mbështetje të gazetarisë gjatë tre viteve të ardhshme n

FX3 mund të regjistrojë pamje 4K me marrjen e mostrave me ngjyra 10-bit 4: 2: 2 ose të nxjerrë video RAW 16-bit mbi portën e tij me madhë

WhatsApp ka detajuar se çfarë do të ndodhë me përdoruesit që nuk pranojnë politikën e tij të re të privatësisë.