Apple tërheq karikuesit në Europë

29/01/2016 - 22:00

Apple vendosi të tërheqi vullnetarisht miliona karikues, të shitur kryesisht në Europë, pas raportimit të një serie incidentesh elektrike të shkaktuara nga këta karikues.

Në një deklaratë publike, kompania amerikane thotë se është në dijeni të 12 incidenteve të tilla dhe u kërkon klientëve të vet që të mos i përdorin më këta karikues. 

Karikuesit janë shpërndarë si aksesorë të produkteve Mac dhe pajisjeve të tjera me sistem iOS të kompanisë nga viti 2003 deri në vitin 2015.

Për të shmangur incidente të tjera, Apple u ka bërë thirrje klientëve të vet në Europën Kontinentale, Argjentinë, Brazil, Australi, Zelandën e Re dhe Korenë e Jugut që të paraqiten pranë dyqaneve të saj duke dorëzuar karikuesit defektozë dhe të marrin karikuesit e rinj.

Kompania thotë se parësore për të është siguria e klientëve dhe paralajmëron se modeli i karikuesve defektozë mund të shkaktojë edhe zjarr. Për të identifikuar aksesorët me probleme, Apple ofron ndihmë përmes faqes së vet zyrtare.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një raport i fundit për iPhone-n e ardhshëm thotë se telefoni do të ketë një kamër të pasme 3D.

Gazeta e Spitalit Infektiv (JHI) këshillon se koronavirusi mund të jetë në smartphonet tanë të cilët gjithashtu duhet të pastrohen pasi i

Google Translate është platforma më e përdorur nga lundruesit e internetit që kërkojnë një përkthim të shpejtë në dhjetëra gjuhë të ndrys

Twitter kërkoi nga punonjësit e tij të punojnë nga shtëpitë, për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.